SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİNE DİKKAT

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘1-7 Ekim Emzirme Haftası’ dolayısıyla sempozyum düzenlendi. Sempozyuma katılan anne adaylarına Küçükçekmece Belediyesi tarafından yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan bebek çantası hediye edildi.

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİNE DİKKAT
Bu haber 07 Ekim 2017 - 12:25 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Sempozyumda anne adaylarına anne sütünün öneminden bahsedilerek, konuyla ilgili doğru bilinen yanlışlara dikkat çekildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Kerem Erkalp, sempozyuma katılan anne adaylarına teşekkür etti.

“NORMAL DOĞUM YAPMALI VE EMZİRMELİSİNİZ”

Ardından Hastane Yenidoğan Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya, ‘Bebek Beslenmesinde Neden Anne Sütü?’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Çetinkaya, her bebek için kendi annesinin sütünün en uygun besin olduğunu ifade ederek, “ Hamilelikle beraber ilk 1000 gün bebeğimiz için büyük önem taşıyor. Bebeğin büyümesinin en hızlı olduğu dönem bu dönemdir. Bu büyümeyi belirleyen en önemli şey beslenme şeklimizdir.  Beynin en fazla ağırlık kazandığı, bağışıklık sisteminin de en fazla geliştiği dönem bu dönemdir. Anne sağlıklı bir gebelik geçirmeli, normal doğumu tercih etmelidir. Ek gıda dönemine zamanında başlanmalıdır. Antibiyotik kullanımından uzak kalacaksınız. Bebek normal doğarsa annesinin florasını alarak, sağlıklı doğuyor. Anne sütünde o kadar çok bileşen var ki bebek bunu da alınca yaşama hızlı bir şekilde başlıyor. Bu şekilde bebeğin sağlıklı bir şekilde bağırsak florası gelişmiş olacak. Bağırsak bizler için çok önemli çünkü beynimizdeki hücrelerin aynısı bağırsakta da var” diyerek, tavsiyelerde bulundu.

“ANNE SÜTÜ İLK PROBİYOTİK VE İLK ÇOKLU AŞIDIR”

Erken ek gıdaya başlamanın yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Merih Çetinkaya, “ Yeni doğan bebek ilk 1 ay içinde 500 gram almalıdır almıyorsa ve normalde 3 ila 8 kez dışkılama yapıyorsa o zaman sütünüz yetmiyordur. Bu durumda ilk tercihimiz anne sütüne yakın formül bileşenler olmalıdır. Anne sütü, ilk probiyotik, ilk fonksiyonel gıda, ilk çoklu aşı, ilk bireysel ilaç ve bebeğe özgü ilk tek besindir. Emziren anneler, daha kolay aldıkları kiloları verebilir. Ayrıca anne sütü onlar için doğal sakinleştiricidir. Hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz” diye konuştu.

Sempozyumda anne adaylarına başarılı emzirme ve özel durumlarda anne sütü ile beslenme konularında da bilgiler verildi. Sempozyuma katılan anne adaylarına Küçükçekmece Belediyesi tarafından doğum çantası hediye edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA