SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ANNELER BUNLARA DİKKAT!

Fıtrat Pedagojisi ve Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları kitaplarının yazarı Hatice Kübra Tongar Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide, okurlarıyla buluştu.  “Fıtrata Uygun Çocuk Yetiştirmek” isimli söyleşiye Küçükçekmeceli ebeveynler büyük ilgi gösterdi. 

ANNELER BUNLARA DİKKAT!
Bu haber 04 Nisan 2017 - 10:22 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

 

Adetlere değil, ayetlere göre çocuk yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Hatice Kübra Tongar, “Kehf Suresi’nde Rabbimiz, “Çocuklar dünya hayatının süsüdür” diye buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, ‘Çocukla Çocuklaşın’ buyurmuştur. Çocuk eğitiminde doğru niyet önemlidir. Yapılan bir ankette kadınlara ‘niçin anne olmak istiyorsun?’ diye sormuşlar. ‘İleride bana baksın diye’ cevabı çoğunlukta çıkmış. Bu niyet insanı ilerde bakılacak duruma getirir. Doğru bir niyet değildir. Çocuklarımızın göbeklerini bizim hayal ettiğimiz üniversiteye gömüyoruz. Doğduklarında belki 18 yıl sonrasının bile hesabını yapıyoruz. Annelik sahip olma makamı değil, şahit olma makamıdır. Çocuklar bize emanettir ve hiç şüpheniz olmasın ki hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR BİR KİTAPTIR”

Psikolojinin ‘Çocuklar dünyaya boş bir sayfa olarak gelirler’ tezinin yalan olduğunu ileri süren Tongar, bunu “Böyle olsaydı Allah-u Teala oku değil, yaz derdi. Oku diyor. Bu bir kitap… Macera mı, romantik mi, kitabın türünü fark et. Annelik okuyarak başlar. Fıtrat ruhsal DNA’dır. Kız çocuk fıtrat olarak konuşur. Anne karnında bile ağızları hareket eder. Erkek çocuk fıtratı harekete geç der. Erkekler hareketlidir” sözleriyle anlattı.

“EN İYİ PEDAGOJİ KİTABI KURAN-I KERİM’DİR”

Gelmiş geçmiş en şahane pedagoji kitabının Kuran-ı Kerim olduğunu söyleyen Kübra Tongar, “Kuran-ı Kerim’le tanışık değiliz. Kuran-ı Kerim’lerimiz ya çeyiz sandığımızın içinde ya da dolapların üstünde duruyor. ‘Allah-u Teâlâ nasıl bir anne olmamızı istiyor?’ bunu kendimize sormalıyız. Yoksa ‘elalem ne der’ sorusundan mahvoluyoruz. Herkese yaranmaya çalışıyoruz. Bir türlü yaranamıyoruz. İnsan yalnızca Allah’a yaranmalı. Allah’a yaranmak insanı özgürleştirir. O zaman  Rabbim razı, ben razı dersiniz” dedi.

“BAĞIRMAYAN ANNE OLMAK İÇİN…”

Hatice Kübra Tongar, bağırmayan anne olmak için dua ederek, annelere tavsiyelerde bulundu:
“Çocuklarla muhabbet edin. Onlara sevildiğini hissettirin. Eşinize itaat edin. Her şeyi kontrol edebilirim diyerek kendinizi yormayın. Bazı şeyleri eşinize bırakın. Böylece çocuk da babasına itaat etmeyi öğrenecektir. Çocuğunuza merhamet edin. İyi zamanlarda herkes iyidir, önemli olan zor zamanlarda merhametli olmanız. Onu anlayın. Anneler doğru örnek olmak zorunda. Örnek olmak çocuğunuzun güven duygusunu pekiştirir. Allah’a doğru ahlaklı bir çocuk olsun diye bol bol dua edin.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA