SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ANNELERE ALTIN BİLGİLER

ANNELERE ALTIN BİLGİLER
Bu haber 17 Şubat 2017 - 23:58 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Toplum sağlığını iyileştirici birçok farkındalık projesi üreten Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, annelere yönelik bir seminer daha gerçekleştirdi. Emzirme ve 0-1 yaş dönemi beslenme konusunun ele alındığı eğitimi, Sağlık İşleri Müdürlüğü personellerinden diş doktoru Müzeyyen Şengezer ve Uzman Diyetisyen Billur Filiz verdi. Uzman doktorlar, annelerin özellikle merak ettiği sorular üzerinde aydınlatıcı bilgiler paylaştı.

“Uzun Dönem Biberon Kullanmak Sakıncalı Olabilir”

Bebeklerin süt dişlerini alt çenenin ön bölgesinde çıkmaya başladığını , 36 aylık olmadan 20 adet diş çıkacağını belirten Doktor Şengezer, “Çocuk doğduğu andan itibaren temiz bir bezin hafifçe nemlendirilmesi, işaret parmağımızla damak üzerinde gezdirilmesi ve üst tabakada oluşan mikropların giderilmesi gerekir.”dedi. Erken süt dişi kaybında , diş kaymalarını engellemek için yer tutucu takılmasının öneminden bahseden Şengezer, Uzun vadede biberon kullanımının çürümelere yol açtığını ve sürekli kullanımından kaçınılması gerektiğini ifade etti. Şengezer, ilk süt dişi çıkan bebeklerin dişlerinin günde 2 kez fırçalanmasının önemini vurguladı ve “Diş fırçaları en geç 4  ay içerisinde değiştirilmelidir.” dedi.

“Ne Kadar Çok Emzirirseniz O Kadar Sütünüz Artar”

Diyetisyen Billur Filiz ise emzirme döneminin oldukça hassas olduğuna dikkat çekti. Bu dönemde anne bebeğini ne kadar çok emzirirse süt üretiminin o derecede çoğalacağını aktaran ve günlük tüketilen su miktarının 1 litre daha  arttırılması gerektiğini kaydeden Filiz, “Süt oluşumu hamilelik döneminizin 6. Ayından itibaren oluşmaya başlar. Beslenmenin yeterli ve dengeli yapılması hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrası dönemde çok önemli.” dedi.

112233

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA