SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

AŞIK VEYSEL ANILDI

‘Aynı vardan var olmuşuz’ diyen aşıklık geleneğinin çağımızdaki en büyük temsilcilerinden ‘Halk Ozanı’ Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 44. yılında Avcılar’da heykeli başında anıldı. 

AŞIK VEYSEL ANILDI
Bu haber 21 Mart 2017 - 14:45 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Eserlerinde Anadolu’nun hümanizmasını anlatan, bu toprakların yetiştirdiği değerli halk ozanı Aşık Veysel, aramızdan ayrılışının 44. yılında Avcılar Erol Mumcu Kültür Sanat Parkındaki heykelinin önünde anıldı. Tören, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin Aşık Veysel’in heykeli önüne çelenk sunması ile başladı. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile devam eden törene katılımın yoğun olduğu gözlendi.

TÜRKÜLERİNİ, İNSANLARIN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE YAŞAMASI İÇİN SÖYLEDİ

Törende konuşan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Aşık Veysel Şatıroğlu’nu fikirleri ve insan sevgisi ile bütün dünyayı kucaklayan bir derya olarak nitelendirirken, “Aşık Veysel, deyişleri, yaşamı ve duruşu ile ülkemizde her zaman bütünleyici bir misyon yüklenmiş ve yaşamı boyunca bu çizgiden ayrılmamıştır. Aşık Veysel, milletimizin birlik, beraberlik içerisinde yaşaması için şiirler söylemiş, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan onurunu ön planda tutmuş ve ülkemizin en çok ihtiyacı olan şeyin birbirini anlamak olduğunu fark ederek sanatını ve yaşamını böyle devam ettirmiştir” dedi.

ONDAN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Başkan Dr. Toprak devam ettiği konuşmasında, “Avcılar’da heykeli ile ismini ve anısını yaşattığımız, bu toprakların yetiştirdiği değerli halk ozanı Aşık Veysel’i aramızdan ayrılışının 44. Yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz. Çünkü hepimizin özellikle gençlerimizin ondan öğreneceği çok şey var. O gönül denizinden kıyıya vuranları bizlerle paylaştı, bizlere düşen de onun bu değerli sözlerini yeni kuşaklara aktarmaktır. Seneler geçtikçe Aşık Veysel’in insan sevgisi ve dünya görüşü artarak yaygınlaşacaktır. Aşık Veysel Türkiye’nin değeridir” dedi.

1

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA