SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ATIKLAR YEŞİLE DÖNÜŞÜYOR

Büyükçekmece Belediyesi “Atıktan Yeşile Dönüşüm” projesi kapsamında çevre dostu öğrencilerle bir araya geldi. 

ATIKLAR YEŞİLE DÖNÜŞÜYOR
Bu haber 14 Ekim 2016 - 11:07 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün talimatları doğrultusunda ilçedeki okullara kompost makineleri  tahsis edildi.

Uygulamalı olarak anlatıldı

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde Çevre Mühendisi Sena Şahin tarafından Büyükçekmeceli öğrencilere “Atıktan Yeşile Projesi” uygulamalı olarak anlatıldı. Öğrencilere organik maddeler ve kompostlama konusunda da bilgiler veren Sena Şahin’e Büyükçekmece Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Uğur Salman tarafından çiçek takdim edildi.

“Tehditleri fırsata çeviriyoruz”

Daha temiz ve daha yeşil bir Büyükçekmece için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Sizlere, hep yeşil kalacak ve daha yaşanabilir bir kent sunmak için tehditleri yok edip fırsata çeviriyoruz. Siz büyük Büyükçekmece ailemle birlikte bu projeyi de başarıyla hayata geçirip doğal yaşamla daha fazla buluşma şansı yakalayacağımızdan eminim” şeklinde konuştu.

Kompost nedir?

Meyve, sebze, yemek ve bitki atıkları gibi organik atıkların makine içerisinde mikroorganizmalar tarafından parçalanarak doğal yollarla çürümesi sonucu oluşan ürüne kompost deniyor.  Büyükçekmeceli çevre dostu öğrenciler, sebze, meyve, patates ve yumurta kabuğu gibi organik atıkları okullarında bulunan kompost makinelerinin içine atarak istedikleri zaman kompostlama işlemini gerçekleştirebilecek. Elde edilen kompost ürün toprağa karıştırıldığında ise bitkiler kimyasal maddelerden zarar görmüyor ve kuru toprakların su kapasitesi artıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA