SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

AVCILAR’DA ‘BAZ’ İSTASYONU OPERASYONU

Avcılar’da kullanıcıların internet bağlantı sorunu krize yol açtı. Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak ruhsatsız baz istasyonlarının yerlerinin değiştiğini belirtti.

AVCILAR’DA ‘BAZ’ İSTASYONU OPERASYONU
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 14:01 'de eklendi.

Avcılar’da kullanıcıların internet bağlantı sorunu krize yol açtı. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, baz istasyonlarına yönelik Avcılar Belediyesi tarafından yapılan hukuksuz müdahalelerin olduğu ileri sürülürken, Avcılar Belediyesi ise Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İlçemizde İmar Kanunu gereği Yapı Ruhsarı ve Yapı Kullanma İzni almadan baz istasyonu kuran GSM operatörleri hariç hiçbir baz istasyonuna müdahale edilmemektedir” denildi.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak’ta sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada;

Avcılar ilçesinde bulunan baz çekim noktalarının sağlığa, can ve mal güvenliğine zarar verebileceğinden binaların üzerinde bulunan ruhsatsız baz istasyonlarının belediyenin uygun bulacağı yerlerde konumlandırılması ve 3194 sayılı imar kanununa göre ruhsatlandırılması söz konusu olup; konu kamuoyuna yanlış aksettirilmiştir.
Hizmet ve hukuki süreç devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Avcılar Belediyesi’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “İlçemizde İmar Kanunu gereği Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma izni almadan baz istasyonu kuran GSM Operatörleri dışında hiç bir baz istasyonuna müdahale edilmemektedir. Anayasa Mahkemesinin 22 – 09 – 2010 gün ve 201091 sayılı kararı ile 30 Aralık 2010 gün ve 27801 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının İmar Mevzuatı’na tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların (yani Belediyemizin) denetim yetkisinin Danıştay’ca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı imar kanununun 31,32. 42 ve 41 maddelerinde İmar Yönetmeliğinin 9. Maddesi şartlarına aykırı yapılan yapılar bir (1) ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup, ruhsata bağlanmaması halinde Belediye Encümenince 3194 sayılı İmar Kanununun 32. Maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca Danıştay 14. Dairesinin 2016/ 10138 Esas ve 08/11/2016 Tarihli kararı da bu yöndedir. Hizmet ve hukuki süreç devam etmektedir. Değerli hemşerilerimize saygı ile duyurulur.” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA