SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

Avrupa Konseyi: Seçim sonuçlarına saygı gösterilsin

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden yapılan çağrıda Türkiye’de 31 Mart’ta düzenlenen yerel seçim sonuçlarına ‘saygı gösterilmesi’ istendi.

Avrupa Konseyi: Seçim sonuçlarına saygı gösterilsin
Bu haber 13 Nisan 2019 - 11:26 'de eklendi.

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, Türkiye’den gelen raporlara göre 31 Mart yerel seçimlerindeki zaferlerine rağmen Güneydoğu Anadolu Bölgesinde belediye başkanlığına atanmamış seçilmiş temsilciler hakkında seçmenin kararına saygı duymaya çağırıdı

Anders Knape: “Yerel seçimlerin izlenmesinden sonra Kongre tarafından belirtildiği gibi, herhangi bir Avrupa Konseyi devletinde egemen olan halkın demokratik seçimleri ve kararlarına tam saygı gösterilmelidir. Seçmenlerin iradesinin uygulanmasının demokratik sistemlerde mutlak önceliği vardir “ dedi. Türk makamlarını, İstanbul’daki yerel seçimlerin kesin sonuçlarını en kısa sürede sonuçlandırmaya ve her zamanki gibi seçmenlerin aldığı kararları uygulamaya çağırıyoruz.

31 Mart’ta seçilen yerel temsilciler, görevlerini özgürce ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerine uygun olarak kullanabilmelidir. Kongre Başkani: “Sectikleri siyasi parti ne olursa olsun, bu durum belediyelerde yeni seçilen belediye başkanları için ayni zamanda uygun kaynaklar ve adil koşullar anlamına da gelir” diyerek sozlerini bitirdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA