SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ÇAĞDAŞLAŞMA SÜRECİNDE EN ÖNEMLİ ADIM

17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanunu’nun kadın erkek eşitliğinin sağlanması, aile yapısının toplumsal hayatın çağdaş kurallara göre düzenlenmesi açısından büyük önem taşıdığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Medeni Kanun, Cumhuriyet tarihimizin en önemli kazançlarından ve çağdaş dünyaya açılan kapıdır” dedi.

ÇAĞDAŞLAŞMA SÜRECİNDE EN ÖNEMLİ ADIM
Bu haber 15 Şubat 2018 - 10:22 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 92’inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; Cumhuriyet’in ilanından üç yıl sonra kabul edilen Medeni Kanun’un Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli bir adım olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:


“1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun özellikle kadınlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, demokratik ve laik hukuk sistemine geçilmesi, Türk toplumunun uygar toplumlar arasında yer alabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türk Medeni Kanunu ile akla, bilime ve toplumsal gelişmeye uygun hukuk düzenimizin temelini oluşturmaktadır. Türk toplumunun çağdaş bir yapıya kavuşmasını sağlayan bu yasa ile kadın ve erkek eşit haklara sahip olmuştur. Evlilikte resmi nikah zorunluluğu, tek eşle evlilik esası ve birlikteliklerin resmi bir akit ile devlet güvencesine alınması, aile kavramı içerisinde değerlendirildiğinde, en önemli unsurlardan biri olan kadına, boşanma hakkının tanındığı, mirastan, kadın ve erkeklerin eşit ölçüde faydalanmasının sağlandığı, çocukların yetiştirilmesinde eşlere ortak yükümlülüklerin getirildiği eşit hakların düzenlendiği, bireyler arasındaki ilişkilerde çelişkilerin yok edilerek, kadın ve erkek kavramlarının yeniden sorgulandığı ve eşitlik prensibinin ilke edinildiği modern bir hukuk sisteminin benimsendiği görülmektedir. Kısacası Medeni Kanun, cumhuriyeti, cumhuriyet yapan temel hukuki düzenlemelerden birisidir.

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin” düşüncesi ile bizlere ışık tutan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve saygıyla anıyoruz. Kadın ve erkeğin toplumdaki herkesin temel hak ve özgürlüklerine saygı göstermek en önemli vatandaşlık görevi olduğu gibi insan olmanın da erdemidir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA