SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ÇANAKKALE BİR DESTANDIR

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Çanakkale Zaferi’nin anlatmanın çok zor olduğunu belirterek; “Çanakkale, yol olmak üzere olan bir milletin nasıl bir ruhla yeniden var oluşunun destanıdır” diye konuştu.

ÇANAKKALE BİR DESTANDIR
Bu haber 20 Mart 2017 - 13:57 'de eklendi.

Türk milletinin kahramanlığını tüm dünyaya altın harflerle yazdırıldığı Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı münasebetiyle Büyükçekmece’de anma töreni gerçekleştirildi.

Büyükçekmece Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı dolayısıyla “Çanakkale Geçilmez 100’üncü Yıl Anıtı” önünde anma töreni düzenledi. Törene, Büyükçekmece Garnizon Komutanı Albay Caner Demirkol, Büyükçekmece Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Emre Avcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediyesi Siyasi Sosyal Kültürel ve İdari İşlerden Sorumlu Koordinatör Hasan Akkuş, Tarihçi yazar Sacide Bolcan, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, protokol üyelerinin Çanakkale Geçilmez 100’üncü Yıl Anıtı önüne çelenk bırakması ile devam etti. Protokol konuşmalarının ardından tarihçi yazar Sacide Bolcan Çanakkale destanının nasıl kazanıldığı, Seyit Onbaşı ve 13 yaşındaki gönüllü bombacı Ali Reşat Çavuş’un hikayelerini anlattı.

Büyükçekmece Belediyesi Milli Marşlar Korosu’nun Çanakkale türküsünü seslendirmesi ile katılımcılar duygu dolu anlar yaşadı. Tören sonunda protokol üyeleri ve gaziler ile birlikte anıt önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

7 DÜVEL ANLADI
Çanakkale destanına Büyüçekmece’den 13 gencin gittiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Yaşları 15 ile 22 yaş arasında Çanakkale’ye intikal edip dünyanın tarihine altı harfler ile yazılan Çanakkale Geçilmez Destanı’nda şehit olan Büyükçekmece’nin muhteşem delikanlılarıydı. Çanakkale’yi 1915’ten bu güne kadar herkes anlatıyor, kitaplar, filmler ve ansiklopediler ile anlatmak zor. Ama anlayan oldu, oraya yüklenen yedi düvel Çanakkale’nin ne olduğunu anlayarak perişan olup geri döndüler. Yok olmak üzere bir devletin nasıl bir ruh ile orada tutunduğunu tüm dünyaya kahraman Türk askeri gösterdi” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA