SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

MÜZİK SOHBETLERİNE KONUK OLDU

Müzik ve edebiyat alanında pek çok önemli araştırmaya imza atmış çok yönlü sanatçı Cemal Ünlü, Küçükçekmece Belediyesi Müzik Akademisi’nde müzikseverlerle bir araya geldi.

MÜZİK SOHBETLERİNE KONUK OLDU
Bu haber 31 Mayıs 2017 - 12:12 'de eklendi.

“Fonograf ve Gramafon Müziğin Hizmetinde, Darü’l Elhan Bela Bartok’un Adana Derlemeleri” konulu söyleşide Ünlü, fonograf ve gramafon hakkında katılımcılara önemli bilgiler verdi.

“SES KAYIT TEKNOLOJİSİNİN ÖNCÜSÜ FONOGRAF”

Thomas Aliva Edison’un fonografın mucidi olduğunu dile getiren Cemal Ünlü, “ Edison önemli bir mucit. O zamanlar akü ve ampül ile uğraşırken, fonografa çok fazla önem vermemiş. İhmal etmiş. 1888’de fonograf ile ilk kayıt yapılmış. Fonograf ses kayıt teknolojisinin öncüsü olmuştur. Fonografa piyano, tanbur, ud kaydı yapmak uygun değildir. Çünkü çok fazla ses üretir. Fonograf daha çok klarnet ve keman için uygun bir cihazdır” diye konuştu. Gramafonun mucidinin ise Emile Berliner olduğunu belirten Ünlü, zaman içinde gelişen fonograf ve gramafonların görsellerini katılımcılarla paylaştı.

Sanatçı, Muzaffer Sarısözen’in derlemeleriyle büyüyen ve kurumsal bir hal alan halk müziğinin notaya alınması ile ilgili de katılımcılara bilgiler verdi.

Cemal Ünlü koleksiyonundan getirdiği taş plak ve fonografları da söyleşide katılımcılarla tanıştırarak, onların sorularını yanıtladı. Söyleşi sonunda Müzik Akademisi Yöneticisi Hakan Dedeler, konuğa teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA