SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

DEMOKRASİ DERSİ VERDİK

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Avrupa’da En Çok Konuşulan Ülke Niçin Türkiye” isimli söyleşi programın konuğu Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. Dönem Milletvekili Ozan Ceyhun oldu.

DEMOKRASİ DERSİ VERDİK
Bu haber 13 Nisan 2017 - 10:25 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda, Ozan Ceyhun Avrupa Birliği Ülkelerinde son aylarda özellikle referanduma yönelik olarak Türkiye’ye karşı artan tepkileri anlattı. Küçükçekmece Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu başta olmak üzere programa çok sayıda vatandaş katıldı.

Referandum’un Avrupa’daki etkisinden bahseden Ceyhun; “Eğer 16 Nisan günü Türkiye’de referandum oylamasından hayır sonucu çıkarsa o zaman Türkiye’yi durdurabileceklerini, Recep Tayyip Erdoğan’ın tılsımını bozabileceklerini ve bu sayede tekrar eski Türkiye’ye dönebileceklerine inanıyorlar. Avrupa referandumdan hayır oyu çıkacağına özellikle AB ülkeleri hayır oyu çıkacağına gerçekten inanıyorlar. Bize karşı son bir savaşa girdiler ve bu çaba da bizim vatandaşlarımızın evet oyunu desteklemeleri onları çok rahatsız etti. Çünkü bir şekilde hem Avrupa’da hem de Türkiye de hayır oylarının fazla olması için özel bir çaba gösteriyorlardı ve bunun kırılma durumunu fark ettiklerinde sinirlenmeye başladılar’’ dedi. 

 
Türkiye’nin gelişim ve değişim sürecinden bahseden Cuyhun; “2002’den itibaren Türkiye artık aynı göz hizasında olan ve Avrupa’daki muhataplarıyla çok farklı ve onurlu ilişkiler kuran bir ülke haline geldi.  Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türkiye’nin büyümesini engelleyemeyeceklerini anladılar. Avrupa Birliği’nde günümüzde söz sahibi olan liderleri Avrupa Birliğini bir Hıristiyanlar birliği olarak görüyorlar. Yani Müslüman bir Türkiye’nin Avrupa birliğine üye olmasından dolayı rahatsız duyacaklar. Ama ne zaman ki Türkiye ne zaman borçlarını ödedi ve kapattı ve ne zaman ki AB’nin sunduğu rakamlara tenezzül etmez hale geldi işte o zaman ekonomik olarak ta rahatsız eder hale geldi. Buna bir de siyasi kısmı eklenince, alışık olmadıkları bir Türkiye ile karşılaştılar. Eskiden Türkiye Kıbrıs’a bile asker çıkarırken ve Türkiye herhangi bir adım atarken sürekli Avrupa’ya sormak zorundaydı. Ama Türkiye 2002 sonrası yeni Türkiye ile Avrupa Birliğine sorma ihtiyacı duymuyor ve bu onları çok rahatsız ediyor. Buna benzer tüm gelişmeler, ellerindeki tüm beklenti ve yöntemlerin boşa çıktığını fark etmelerine yol açtı’’ dedi.

 
Avrupa’da yapılan kampanyaları değerlendiren Ceyhun; “Bizim insanlarımız evet kampanyası yapmak istediklerinde salonlar yasaklandı. Bizim insanlarımız gazete üzerinden tepki vermek istediklerinde gazetelere soruşturmalar açıldı. Gazetenin parlamentoya girişi bile yasaklandı. Bu referandumun bize gösterdiği bir gerçek var, bize artık kimse batıdan demokrasi dersi verme hakkına sahip değil. Biz Türkler ve Müslümanlar Avrupa’nın geleceği açısından referandum kavgalarından şunu görüyoruz, eğer Avrupa da hala insan hakları özgürlüğü ve inanç hakları özgürlüğü varsa bunlara dört dörtlük sahip çıkan bizleriz ve şuan Avrupalılara demokrasi dersi veriyoruz’’ dedi.

Söyleşi sonunda Ozan Ceyhun dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı. Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu ise, Ceyhun’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA