SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

İSTANBUL’A DEV TESİS

Türkiye’nin en büyük hali olan İstanbul Hali, meyve ve sebzelerin hijneik şartlarda tüketilmesi için başlatmış olduğu 1.9 milyon liralık kasa yıkama tesisi nisanda açılacak.

İSTANBUL’A DEV TESİS
Bu haber 15 Mart 2017 - 10:20 'de eklendi.

Türkiye’nin Kalite Yönetim Sistemi ile yönetilen ilk ve tek hali olan İstanbul Hali, tüm İstanbulların daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda satışa sunulan meyve sebze tüketmesi için başlatmış olduğu 1.9 milyon liralık kasa yıkama tesisinin inşası sürüyor.

Dünyanın en büyük hallerinden biri olan İstanbul Hali, hijyen standartlarını her geçen gün biraz daha yukarıya taşımaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Hal Müdürlüğü tarafından yönetilen İstanbul Hali’nde, ürünlerin sağlıklı bir şekilde satışa sunulması için Avrupa Birliği Hijyen Denetimleri standartlarında her yıl 20 binden fazla denetim gerçekleştiriliyor.

Sektörde ürünlerin taşınması aşamasında birçok kez kullanılan özellikle ahşap kasa kullanımı, mikropların barınmasına ve yayılmasına yol açan parçacıkları daha fazla içine emdiği için büyük risk oluşturuyordu. Bu nedenle 2010 yılından bu yana yapılan teşviklerle, İstanbul Hali’nde yüzde 70 olan ahşap kasa kullanım oranı bugün itibariyle yüzde 30’lara düşürülerek, daha hijyenik olan plastik kasaların kullanımı yaygınlaştırıldı. Tüm bu çalışmaların yanı sıra standartların daha da yükseltilmesi amacıyla yeni bir adım atılarak, İstanbul Hali’ne ürün getiren kasaların yıkandıktan sonra tekrar kullanımının sağlanması hedefleniyor. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Hali’ne kasa yıkama tesisi kuracak. 1 milyon 849 bin Türk Lirası’na mal olacak tesisin 2017 yılının nisan ayında hizmete alınması amaçlanıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA