SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

EBEVENYLERE TAVSİYELER

Küçükçekmece Belediyesi, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla annelere yol gösteren, “Oyuncu Anne” olarak tanınan yazar Şermin Çarkacı ile Küçükçekmeceli ebeveynleri buluşturdu.

EBEVENYLERE TAVSİYELER
Bu haber 22 Ocak 2017 - 21:20 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide konuşan Şermin Çarkacı, üç çocuğunu büyütürken yaşadığı deneyimleri anne ve babalarla paylaşarak, ailelere çocuk yetiştirme konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Küçükçekmeceli ebeveynler de Çarkacı’ ya büyük ilgi gösterdi.

“SOSYAL MEDYA KULLANMAYI SEVMİYORUM”

Normalde sosyal medya kullanmayı sevmeyen biri olduğunu kaydeden Çarkacı, “Sosyal medyada sadece paylaşım yapıp sonra kapatıyorum. Orada paylaştıklarım günlük anne yaşantısı. Başka bir şey yok. Biz bir oyun oynuyoruz. Bir bakıyorum Urfa’da bir anne de çocuğuyla aynı oyunu oynamış” dedi. Çarkacı ayrıca, çocukların teknolojiden de uzak tutularak oyunla anne ve babasıyla iletişim kurarak yetişmesi gerektiğini ifade etti.

“0-6 YAŞ ÇOK ÖNEMLİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

0-6 yaşlarının çocuk için çok önemli olduğunu bu nedenle iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Çarkacı, bu dönemde anne ve babaların yaptıkları yanlışları şu şekilde sıraladı: “Çocuklarını kurslara, televizyona ihale eden ebeveynler var. Ancak televizyon aktivite kitabı değildir. Çocukları yüreklendirmek televizyondaki bir aktörün görevi değildir. Bir de sürekli mutsuz yaşayan ebeveynler var.”

“EVİNİZ KİRLENİR DİYE KORKMAYIN, OYUN OYNAYIN”

Birlikte limonata yapmak ya da çocukla oyun oynamanın çocuğun gelişiminde çok büyük faydaları olduğunu kaydeden Çarkacı, “Bu nitelikli zaman geçirmektir. Bu tür faaliyetler çocukların ince motor ve kaba motor gelişimlerini sağlar. Bu nedenle evimiz kirleniyor diye düşünmeyin. İlla oyuncak almak zorunda da değilsiniz. Evde neyi oyuncağa çevirebilirim diye düşünün” dedi.

“MASANIN ALTINDA UZAY ORTAMI OLUŞTURDUM”

Kendi çocuklarıyla oynadıkları oyunları, aktiviteleri de katılımcılarla paylaşan Çarkacı, Küçükçekmeceli ebeveynlere de ne tür oyunlar oynayabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu: “Her türlü şey boyanabilir, kabak, eski bir bluz, ayakkabı. Mukavva koliden uçak, fırın, ev her şey yapılabilir. Temizlik yaptırın, ince motor becerileri gelişir. Çocuğu yaz kış demeyin sokağa çıkarın. Çocuğunuzla sohbet edin. Mesela ben masanın altını gökyüzü gibi boyadım. Üzerine de yere kadar örtü çektim. Bu şekilde onlara masanın altında güzel bir uzay ortamı oluşturdum.”

“BİZ ÇOCUKLAR BÜYÜRKEN, OYUNCAKLARA ÇOK PARA VERDİK”

Seminerin kendisine çok fazla şey kattığını belirten Fatma Altun ise Küçükçekmece Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Benim çocuklarım büyüdü ama keşke dediklerim oldu. Biz çocuklar büyürken, oyuncaklara çok para verdik. Şimdi o kadar para vermeye gerek kalmamış. Çok basit malzemelerden, ev aletlerinden ne yapılabileceğini gösterdi. Benim çocuklarım artık büyüdü ama yeğenlerime uygulamaya çalışacağım” dedi.

“ÇOCUKLARIN EN İYİ EĞLENCE ARAÇLARI ANNE VE BABALARDIR”

Şermin Çarkacı’nın bütün kitaplarını okuduğunu ve onu daha yakından tanımak için semineri takip ettiğini söyleyen Seda Şahin de, “Ben Şermin hanımı çocuğumla birlikte tanıdım. Hamile olmakla, “Başlarım şimdi anneliğe” kitabıyla tanıdık. Şermin hanımı çok seviyorum sosyal paylaşım sitelerinden takip ediyorum. Bugün de bize bu söyleşi genel bir pekiştirme gibi oldu. Anne ve babaların çocuklarıyla sürekli vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü, çocukların en iyi eğlence araçları anne ve babalardır” diye konuştu.

Program sonunda ise Küçükçekmece Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Müdürü Salih Nurettin Çevik Çarkacı’ya teşekkür ederek çiçek takdim etti. Ayrıca Küçükçekmecelilerin geniş katılım gösterdiği söyleşi sonrasında Çarkacı, hayranları için kitaplarını imzaladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA