SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

EN RENKLİ AÇILIŞ

Küçükçekmece Belediyesi yeni dönem kültür-sanat sezonunu, geçmişten günümüze önemli kültürel miraslarımızdan biri olan “Karagöz’ün Dünyası” başlıklı bir sergi ve “Karagöz Şarkıları” konseri ile açtı.

EN RENKLİ AÇILIŞ
Bu haber 17 Ekim 2016 - 10:41 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ve sanatseverlerin yanı sıra sinema, animasyon ve gölge tiyatrosu tarihine ilgi duyan ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe; Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Karagöz sanatçısı Cengiz Özek de katıldı.

DİLEK TÜRKAN VE BEKİR ÜNLÜATAER’DEN KARAGÖZ ŞARKILARI

“ Gölgeden Bedene, Işıktan Perdeye Karagöz’ün Dünyası” başlıklı serginin açılışıyla başlayan etkinlik, Bekir Ünlüataer ve Dilek Türkan’ın muhteşem konseriyle devam etti. Karagöz’de musikinin önemine dikkat çeken konserde sanatçılar, İstanbul müziğinin değişik formlarından oluşan Karagöz şarkıları seslendirerek, dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Sanatçılara, kemençede Derya Türkan, lavtada Skratis Sınopoulos, kanunda Serkan Halili, ritmde ise Fahrettin Yarkın eşlik etti. 

“POPÜLARİTENİN PEŞİNDE DEĞİLİZ, POPÜLARİTEYE DÜŞMAN DA DEĞİLİZ”

Konser sonunda sanatçılara çiçek takdim eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Sanatçılarımıza ve siz değerli  sanatseverlere ilginizden dolayı teşekkür ederim. İstanbul’un gözü kültür ve sanat alanında Küçükçekmece’nin üstünde. Bu alanda yapacağımız her çalışma sizlerin teveccühüyle bizleri çok zenginleştirecek. Yeni kültūr ve sanat sezonumuz Küçükçekmecemize hayırlı uğurlu olsun. Kültür ve sanat anlamında popülaritenin peşinde değiliz. Popülariteye düşman da değiliz. Bu sezonda 3 kültür merkezimizde etkinliklerimiz yoğun bir şekilde kaldığı yerden devam edecek. Tüm Küçükçekmecelileri Karagöz’ün dünyasına ışık tutan sergimizi görmeye davet ediyorum” diye konuştu. 

10 ARALIK’A KADAR GÖRÜLEBİLİR

‘Karagöz’ün Dünyası’ başlıklı belgesel sergide, Cengiz Özek Koleksiyonu’ndan Karagöz figürleri, ‘Yaşayan Karagöz ustalarından Orhan Kurt, Ünver Oral ve Tacettin Diker’ e ait Karagöz örnekleri ile çağdaş sanatçılar Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri Abaç, Zeki Kıral, Mengü Ertel, Yurdaer Altıntaş ve Tosun Bayrak’ın çalışmalarının yanı sıra Ara Güler’in 1960’lı yıllarda fotoğrafladığı Karagöz oyunu fotoğrafları yer alıyor. Karagöz’ün tarihsel yolculuğunu anlatan belgesel serginin,  Küratörlüğünü Cengiz Özek yapıyor. Görsel Sanat Yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Sanat Danışmanı Erkan Doğanay’ın üstlendiği projede Gölge Oyunu’nun Memlük’ten Türkiye’ye ve buradan Yunanistan ve Balkanlara dağılımı izleyiciye belgeler üzerinden aktarılıyor. Sergi, 10 Aralık’a kadar CKSM’de izlenebilir. 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA