SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ENGELLİLERLE BULUŞTU

Sancaktepe Engelliler Derneği’nin genel kurulunda engelli vatandaşlar ve aileleriyle buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İBB olarak her alanda olduğu gibi engellilerle ilgili hizmetlerde de Türkiye’ye örnek olduklarını söyledi.

ENGELLİLERLE BULUŞTU
Bu haber 29 Mart 2017 - 10:43 'de eklendi.

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in de yer aldığı programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, toplumdaki herkesin bir gün engelli olma adayı olduğunu belirterek, engellilerin geçmişte görülmeyen, ötelenen ve el uzatılmayan kişiler olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Engelliler Müdürlüğü’nü ve Fiziksel Engelliler Vakfı’nı kurduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Derdi olmayanın göze yaşarmaz’ diyor. Engellilere ve ailelerine hizmet edilsin, ailelerin yükü alınsın diye bu hizmetler başlatıldı” dedi.

İstanbul’un değişik yerlerinde engellilerle ilgili hizmet birimlerinin olduğunu, İBB Sağlık Daire Başkanlığı’nın da engellilere güzel hizmetler yaptığını vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Florya’da kurduğu Engelli Kampı’nı geliştirdik, devam ediyoruz. Bir tane de Şile’de Engelliler Kampı yapıyoruz. İnşallah Temmuz ayında hizmete açılacak. Engelli kardeşlerimizden ve ailelerinden özellikle dualarını bizden esirgememelerini istirham ediyorum. İstanbul’un her iki yakasında büyükçe İşitme Engelliler Merkezi inşa yapıyoruz. Bunlardan biri Sancaktepe’de yapılıyor. Çok önemli ve örnek olacak bir merkez olacak. 0-4 yaş arası çocuklar eğitilirse duyabiliyor ve konuşabiliyor.”

2004 yılından itibaren tramvay, otobüs, metroları engellilere uygun yapmaya özen gösterdiklerini, kurdukları engelliler komisyonunun da yapılan bütün yatırımların engellilere ve yaşlılar gibi dezavantajlı guruplara uygunluğunu denetlediğini anlatan Başkan Topbaş, “Engeller insanın beyninde, yoksa engel yok” diye konuştu.

Belediye başkanlığının ilk yıllarında bir engelli gençle tanıştığını ve hukuk okumasına yardımcı olduğunu aktaran Topbaş, “Hukuk okuyup avukat olan bir başka engelli kardeşimiz Özlem Hanım, bugün bizim Büyükşehir Belediyemizin meclis üyesi ve aramızda. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde engellilerle ilgili çok ciddi yasal düzenlemeler yapıldı. İstanbul olarak biz de engelliler konusunda çok başarılı çalışmalar yaptı. İBB olarak, her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’ye örnek oluyoruz. Diyoruz ki; Herkes mutlu olsun. Engelliler ve yaşlılar daha çok mutlu olsun. Engelli olmak büyük bir imtihan. Rabbimin size bunun karşılığında dünyada ve ahrette çok daha büyük fırsatlar verdiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA