SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ESENYURT’TAN ÇANAKKALE’YE GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Esenyurt Belediyesi tarafından Çanakkale Lapseki’de yaptırılan Lapseki İskele Şehitler Camisi’nin temeli atılırken Eceaabat’ta da Seyit Onbaşı Parkı ve dinlenme tesisi açıldı. 2300 Esenyurtlu vatandaşa da Anneler Günü dolayısıyla Şehitlik ziyareti yaptırıldı.

ESENYURT’TAN ÇANAKKALE’YE GÖNÜL KÖPRÜSÜ
Bu haber 14 Mayıs 2018 - 15:13 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Lapseki İskele Şehitler Camisi temeli atma töreninde yaptığı konuşmada Esenyurt Belediyesi’nin ilçe dışında da yatırımları olduğunu belirterek, “Türkiye’nin yüzölçümü 780 bin metrekare ama gönül coğrafyamızı ölçecek bir metre yok” dedi.

Esenyurt Belediyesi’nin hayır ve hizmet işleri Çanakkale’ye uzandı. Esenyurt Belediyesi geçtiğimiz hafta sonu Çanakkale’ye çıkarma yaptı. Esenyurt Belediyesi tarafından Çanakkale Lapseki’de yaptırılan Lapseki İskele Şehitler Camisi’nin temeli atıldı. Eceaabat’ta da Seyit Onbaşı Parkı ve dinlenme tesisi açıldı. Çoğunluğu kadın olan 2300 Esenyurtlu vatandaşa da Anneler Günü dolayısıyla şehitlik ziyareti yaptırıldı. Cami temel atma törenine Törene, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin,Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

KARDEŞLİK HUKUKUN BİR PARÇASI

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe kardeşliğin çok önemli bir unsur olduğunu hatırlattı.”Kardeşlik dinimizin de önemli değerlerinden birisidir” diyen Alatepe, yapılacak bir yatırıma el atmanın, omuz vermenin kardeşlik hukukunun bir parçası olduğunu belirtti. Bu amaçla Lapseki’deki bir esere destek olduklarına işaret eden Alatepe, ” Türkiye’nin yüz ölçümü 780 bin metrekare ama gönül coğrafyamızı ölçecek bir metre yok. Bunun nerede duracağını hiç kimse bilmiyor. Buraya yakışan, ecdada yakışan, şehitlerimize yakışan şuradan bakınca şehitleri gören, Allahu Ekber nidasının şehitlere ulaştığı bir yer olması açısından da ben çok önemsiyorum” diye konuştu..

MUTLULUK DUYDUM

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışılan caminin temelinin atılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Caminin kardeş belediye Esenyurt Belediyesi ile birlikte projelendirildiğini ifade eden Yılmaz, “Bu alanda bir mescidimiz vardı. Fakat son zamanlarda vatandaşımıza yetersiz olmaya başlamıştı ve cemaate yetmiyordu. Bu yüzden Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın  girişimleriyle Esenyurt Belediyesi tarafından bugün burada temelimizi atıyoruz. Allah’a çok şükür” dedi. AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider de yeni caminin hayırlı olması dileğinde bulundu. Konuşmaların ardından caminin temeli yapılan dualarla atıldı.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZI ÖLÇECEK BİR METRE YOK

Başkan Alatepe, daha sonra Çanakkale Eceaabat’ta Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan Seyit Onbaşı Park ve Dinlenme Alanı’nın açılışını yaptı. Alatepe burada yaptığı konuşmada Şehitlik ve Çanakkale ziyareti yapan Esenyurtluların rahat etmesi için bu düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız burada dinlenecekler ve yeme- içme ihtiyacını en iyi biçimde karşılayacaklar“ dedi. Ali Murat Alatepe Çanakkale’ye en çok ziyaretçi getiren ilçe belediyesi olduklarını belirtti.

ÇANAKKALE ŞİİRİ OKUDU

Esenyurt Belediye Başkanı Alatepe, Lapseki’deki cami açılışının ardından Eceabat’ta yapılan park ve dinlenme tesisinin açılışına feribotla karşı kıyıya geçerken Çanakkale şehitleri için bir dörtlük şiir okudu. Ali Murat Alatepe, Çanakkale’de 72 milletten insanın şehit olduğunu belirterek “ Burada Anadolu’dan olduğu gibi Halep’ten Şam’dan Afrin’den şehitler var.Şimdi Suriyelilere kucak açmamız sebepsiz değil” dedi. Başkan Alatepe,  buraya yakışır bir cami yapılacağını bildirerek “ Amacımız ecdadın izlerini canlandırmak. Eceabat’ta Çanakkale’nin simge kahramanı Seyit Onbaşı’nın adını taşıyan park ve dinlenme yeri de Esenyurtlulara  büyük hizmet verecek. Buraya gelen hemşerilerimiz sabah kahvaltısını alacak. Ziyaretten sonra da yemeklerini yiyip Esenyurt’a dönecekler” dedi.

Bu arada Esenyurt Belediyesi tarafından Anneler Günü dolayısıyla çoğunluğu kadın 2300 vatandaşa da Çanakkele Şehitler Anıtı ve çevresi ziyaret ettirildi. Şehitlik ziyaretini tamamlayan ve Seyit Onbaşı Parkı açılışına katılan Esenyurtlulara belediye tarafından yemek ve kumanya dağıtımı yapıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA