SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

GALATA KÖPRÜSÜ’NDE OLTALAR YARIŞTI

12. Tarihi Yarımada Balık Festivali kapsamında Galata Köprüsü’nde oltayla balık tutma yarışması düzenlendi.

GALATA KÖPRÜSÜ’NDE OLTALAR YARIŞTI
Bu haber 26 Eylül 2016 - 12:04 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Fatih Belediyesi ile Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği’nin (KUMDER) iş birliğiyle düzenlenen festival kapsamında Galata Köprüsü’nde oltayla balık tutma yarışması yapıldı.

92 kişinin katıldığı yarışmada, yarışmacılar birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. Yarışmada bazı kovalar balıkla dolarken bazıları da boş kaldı.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, eylül ayının balık avlama yasağının kaldırıldığı, insanların kendilerini kışa hazırladığı, balıkçılığın ve balık tutma mevsiminin başladığı ay olduğunu söyledi.

12. Tarihi Yarımada Balık Festivali’ni her yıl eylül ayında düzenlediklerini ifade eden Demir, ”Bu bizim 12’nci yılımız. Artık festivali geleneksel hale getirdik. Dün Kumkapı’daydık. Dün yaklaşık 30 bin kişiye balık ekmek dağıttık. Hemen hemen tüm deniz ürünlerini İstanbullularla buluşturduk. Çok güzel bir festival oldu.” dedi.

Demir, festival kapsamında Galata Kulesi’nde yarışma düzenlediklerini dile getirerek, ”Bugün burada sabahtan beri yarışma var. İstanbul’da olta denince akla ilk gelen yer Galata Köprüsü’dür. Burada şu anda 92 yarışmacı var. İstanbul’un her tarafından gelen arkadaşlar bunlar ve genellikle bu işi yapan kişiler. Yarışmanın sona ermesinin ardından balıkları tartacağız ve en ağır balıkları tutan kişilere ödüllerimizi vereceğiz. Buradaki amacımız balığı, denizi ve denizin farkına varılmasını arzu etmek. Bunun yanında balık tüketiminin sağlık açısından da son derece önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Demir, daha sonra etkinlik alanına kurulan mangallarda pişirilen balıkları vatandaşlara dağıttı.

Yarışmada İsmail Küçükosmanoğlu birinci, Temel İlhan ikinci ve Osman Sağlam üçüncü oldu. Yarışmacılara çeşitli ödüller verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA