SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI BÜYÜKÇEKMECE SOKAKLARINDA

Büyükçekmece Gençlik Platformu’nun “Sokakta Çocuk Şenliği” etkinliği çocuklardan büyük ilgi görüyor.

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI BÜYÜKÇEKMECE SOKAKLARINDA
Bu haber 12 Haziran 2018 - 13:32 'de eklendi.

Büyükçekmece Belediyesi ile Büyükçekmece Gençlik Platformu işbirliğiyle 2 Haziran – 18 Haziran tarihleri arasında sürdürülen “Sokakta Çocuk Şenliği” her hafta bir mahallede gerçekleşiyor.

Unutulmaya yüz tutan oyunlar canlanıyor

Büyükçekmece genelinde 11 mahallede düzenlenen sokak şenliklerinde bir yandan çocukların sokaklarda özgürce oynamaları sağlanırken diğer yandan da unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları oynanıyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün desteğiyle Büyükçekmece Gençlik Platformu tarafından başlatılan şenliklerin amacı çocukların camdan cama değil candan cana sokaklarda oynamalarına olanak sağlamak. Proje kapsamında belirlenen mahallerde, geçmişin unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları yeniden canlandırılarak bu yolla da yeni neslin geçmiş neslin çocukluk döneminde oynadıkları geleneksel sokak oyunlarıyla bağ kurması amaçlanıyor.  

Sokak şenliklerinde sek sek, istop, ip atlama, körebe, çuval yarışı, halat çekme, dokuz taş, yakar top, duvar boyama, yüz boyama, holihop, mendil kapmaca, hedefe halka atma, bezirganbaşı, topaç çevirme ve yumurta yarışı gibi oyunlar oynanırken şenliğe katılan çocuklara pamuklu şeker, patlamış mısır, macun gibi sokak lezzetleri de ikram ediliyor.

“Projeyi önemsiyor ve destekliyoruz”

Sokakta Çocuk Şenliği’nin çocukların sokaklarda özgürce oynayabilmeleri, sosyalleşmeleri ve birbirleriyle kaynaşmaları adına önemli olduğuna vurgu yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Geçmişte bizlerinde sokaklarda oynadığı, oynarken büyük keyif duyduğu, gelenekselleşen oyunlarımız ne yazık ki unutulmaya yüz tuttu. Gelişen teknoloji ve internet çağı çocuklarımızı masa başında oynanabilen sanan oyunlara itti. Bu da çocuklarımızın sosyalleşmesini, toplum içinde kendilerine yer bulabilmelerinin önünü kesiyor. Kültürümüzün önemli bir parçası olan geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaması ve çocuklarımızın sokaklarda gönüllerince eğlenebilmeleri açısından bu projeyi önemsiyor ve destekliyoruz. Projeyi hayata geçiren ve emek veren Büyükçekmece Gençlik Platformu’na da teşekkür ediyorum.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA