SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

GÖRMEZ’İN YERİNE KİM GELECEK?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in emeklilik dilekçesi kabul edildi. Görmez’in geçtiğimiz cuma günü Diyanet İşleri’nden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile görevi bırakmak için bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi

GÖRMEZ’İN YERİNE KİM GELECEK?
Bu haber 01 Ağustos 2017 - 9:43 'de eklendi.

Mehmet Görmez’in Başbakan Yardımcılığı’na gönderdiği dilekçe şöyle:

“11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam’ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum. Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim.”

YERİNE KELEŞ VEKALET EDECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı görevine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet edecek.

GÖREVİ BIRAKACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, daha önce yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı görevini bırakacağını söylemişti.

İKİ İDDİA GÜNDEME GELMİŞTİ
7 yıl Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı, 7 yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı görevini üstlenen Görmez’le ilgili iki iddia gündeme getiriliyor. Biri Mehmet Görmez’in DEAŞ, Boko Haram, FETÖ gibi İslam imajına zarar veren terör örgütlerine karşı dünyaya gerçek İslam’ı anlatmaya yönelik hazırlanacak bir yurtdışı görevinin başına getirilecek olması. Diğer görüş ise Görmez’in İstanbul’da kurulacak ve Türkçe, Arapça, İngilizce eğitim verecek bir İslam Üniversitesi’nin kurucu rektörü olacağı yönünde.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA AÇIKLAMIŞTI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevden alınacağı iddiası sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın başkan görevinin başındadır. Ama tabii kendisinin başka bir görevle devam gibi bir talebi vardı bu değerlendirilir” demişti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA