SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

HANDAN TOPRAK: İSTANBUL DEPREM AVCILAR İMAR BEKLİYOR

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli bölgede çalışan gazetecilerle bir araya geldi. 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları gazetecilerle paylaşan Benli, gündemi değerlendirdi.

HANDAN TOPRAK: İSTANBUL DEPREM AVCILAR İMAR BEKLİYOR
Bu haber 12 Ocak 2019 - 16:03 'de eklendi.

Her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetecilerle bir araya gelen Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, ‘Yeni dönemde hazırlıklarımızı yaptık. Önümüzdeki günlerde 2 büyük açılış yapacağız. Cihangir’de Huzur Evi ve Yeşilkent Mahallesi’nde de kapalı pazar alanının açılışını gerçekleştireceğiz. İstanbul deprem bekliyor. Avcılar imar bekliyor. Bizim imar planlarımızda İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde bekliyor. İstanbul 1. derece deprem bölgesi. Avcılar’ın imar planının yapılmış olması gerekiyordu. Biz ilk göreve geldiğimizde plan proje müdürlüğünü kurduk. 8 mahallemizin imar planlarının 1. etabını geçirdik. Kat yükseklik haklarını kendilerine vererek eski haklarıyla evlerini yeniliyorlar’ ifadesini kullandı.

YEŞİLKENT’İN İMAR PLANLARI BÜYÜKŞEHİR’DE

Büyükşehir’de bekleyen imar planları ile ilgili konuşan Benli, ‘Avcılar meclisinden planlarımız geçti. Büyükşehir’de bekliyor. Yeşilkent mahallemizde 100 bin nüfus var. 1/5000’lik planları hiç yapılmadı. 20 yıldır bekliyor. Her seçimde imar verilecek deniyor. Onların planlarını yaptık. Plan altlığı olarak büyükşehire sunduk. İnşallah Nisan ayında büyükşehir belediye meclisinden bu planımız meclisten geçecek. Bütün planlarımızı yaptık büyükşehire sunduk. Onların onayını bekliyoruz’ dedi.

MEVLÜT UYSAL’A ULAŞAMIYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Benli, ‘Büyükşehir belediyesi ayrımcılık yapmamış olsaydı, imar planlarımız geçmiş olsaydı. Bunların hepsi yapılmış olacaktı. Bu gerçektende çok büyük bir sıkıntı. Bir kent düşünün. O kentin belediye başkanı görevden alınıyor. Yerine gelen belediye başkanı ilçe belediye başkanlarıyla görüşmüyor. İstanbul zerafetin kenti. O kentin belediye başkanı kimseyle görüşmüyor. Ben kadın belediye başkanı olarak özel kalem müdürünü arıyorum. Görüşmek istediğimi söylüyorum fakat görüşmüyor. 39 Belediye başkanı var. Avcılar gibi 450 bin nüfuslu deprem riski olan bir ilçenin belediye başkanıyım. En riskli alanlara sahibim. Belki çok önemli bir konuyu anlatacağım. Büyükşehir belediye başkanıyla bir ilçe başkanın görüşülememesi kabul edilemez. Benim numaram herkeste var. Herkes bana ulaşabilir ve ulaşabilmeli. Bir kenti yönetiyorsunuz. Ulaşılabilirlik çok önemlidir. Ama biz Büyükşehir Belediye başkanına ne ulaşabiliyoruz nede görüşebiliyoruz’ dedi.

AVCILAR’DA YENİLENME ORASI YÜZDE 7

Avcılar’dan geçen insanların evlerin neden yenilenmediğini sorduklarını belirten Benli, ‘Avcılar’da evlerin yenilenme oranı sadece yüzde 7. Bu oran kabul edilemez bir oran. İnsanlar hasarlı olduğunu bildikleri evlerde oturmak zorunda kalıyorlar. Binalar yenilendiği zaman zaten otopark ve yeşil alan sorunun çözmüş oluyorsunuz. Teknik bir sıkıntı yok. Planlar Avcılar meclisinden geçmiş ama nedense Büyükşehir’de bekletiliyor. Bunun nedeni partizanca bir yaklaşım. İnsanların artık böyle keyfi bekletilmeye tahammülü yok. Deprem bölgesi olan bir kent bekletilemez.’ ifadesini kullandı. 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA