SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

HOŞ GELDİN BAHAR

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş’nin ortaklaşa düzenlediği Nevruz Bayramı etkinliklerinde renkli görüntüler yaşandı.

HOŞ GELDİN BAHAR
Bu haber 21 Mart 2017 - 16:55 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Türk Dünyası Evlerinin de içinde yer aldığı Topkapı Kültür Parkı’ndaki Nevruz Bayramı etkinliklerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk Cumhuriyetlerinden temsilcilerle birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanan programda Türk Cumhuriyetlerinden halk oyunları sergilendi. Türkmenistan Kuş Tepti Dansı ve Kafkas Dansı gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Türk Cumhuriyetlerinin müzik örneklerine de yer verilen etkinlikte Başkan Topbaş ve Vali Vasip Şahin demir döven ustayla birlikte kameralara poz verdi.

Gazetecilere açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Nevruz Bayramının UNESCO tarafından da kabul edildiğini hatırlatarak, “Nevruz her yıl yeniden doğuş, yeniden ayağa kalkış demektir” dedi. Türk Dünyasının ve tüm insanlığın Nevruz Bayramını kutladığını ifade eden Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Eskilerin Mart 9 dedikleri ve bizim de Nevruz olarak bildiğimiz, geceyle gündüzün eşit olduğu, böceklerle çiçeklerin doğaya yeniden uyandığı 21 Mart’ı kutluyoruz.  Biz de bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız bu kültür etkinlikleriyle bu bölgede kutluyoruz.”

Başkan Topbaş ve Vali Şahin daha sonra Türk Dünyası Evlerini gezerek ülke yiyeceklerinden tattı. Başkan Topbaş Özbek çadırında da vatandaşlara dünyaca meşhur bir tat olan Özbek Pilavından dağıttı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA