SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

İSTANBUL VAGONLARINA KAVUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hacıosman-Yenikapı metro hattında kullanılmak üzere 68 adet vagonun ilkini sahur vaktinde raylara indirdi. Başkan Topbaş hizmete alım töreninde yaptığı konuşmada yeni vagonların yüzde 42’sinin yerli üretim olduğunu söyledi.

İSTANBUL VAGONLARINA KAVUŞTU
Bu haber 03 Haziran 2017 - 14:52 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Yüzde 42 yerli katkı ile üretilen “Sürücülü ve “Tam Otomatik Sürücüsüz” olarak kullanılabilecek vagonların hizmete alım töreni Seyrantepe Metro İstasyonu’nda yapıldı.

Hizmete alım törenine Başkan Topbaş’ın yanı sıra Adapazarı Hyundai Eurotem Demiryolu Araçları Fabrikası’nın temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile basın mensupları ve metro hattında çalışan işçiler katıldı.

Vagonların hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün yine burada tarihi bir güne tanıklık etmekteyiz. Sürücüsüz çalışacak vagonlarımızın 68 adetini sisteme dahil etmek üzere buradayız” dedi.

Şehrin Medeniyet Ölçüsü
Bir şehrin medeniyet ölçüsünün o şehirdeki toplu taşıma araçlarının kullanma oranına bağlı olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “İnsanlar ne kadar çok toplu taşıma araçlarına kullanabiliyorlarsa bu şehir o kadar medenidir. Biz de İstanbul’da bunu sağlamaya çalıştık. İnsanların toplu taşıma araçlarının kullanabilmeleri için, tercih etmeleri için, kaliteli, temiz, güvenli ve hızlı konforlu olması geriyor. Biz de İstanbul’daki ulaşım mastır planlarımızda ön gördüğümüz ulaşım sistemlerinde tekerlekli, raylı ve deniz ulaşım sistemlerini buna göre dizayn ettik” ifadelerini kullandı.

Başkan Topbaş yaptıkları planlara göre istanbul’da insanların yarım saatlik yürüme mesafelerinde metro istasyonlarına ulaşmalarını arzuladıklarını ifade ederek İstanbul için ön gördükleri ulaşım ağının bin kilometre olduğunu söyledi. Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hızla gelişen bir şehirde yaşamaktayız. Bütün teknolojileri yakından takip eden bir ekibim var. Ben çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dünyadaki bütün teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyorlar ve öncü olmaya çalışıyoruz. Teknolojik gelişmeleri en iyi kullanan bir belediye olduğumuzu ifade etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla yerel yönetimlerde başlatmış olduğu atılımla bizlere yeni kapılar açtı. Biz de o kapılardan geçerek aynı anlayışla bu müjdelenmiş ve emanet şehre hizmet etmeye çalışıyoruz. İstanbul’daki her yatırım, her hizmet Türkiye için bir model teşkil ediyor. Sadece Türkiye için değil başka ülkelerde, başka şehirlerde bizi örnek alıyor.”

Başkan Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan firmaların dünyada artık çok daha rahat işler alabildiğini ve İstanbul’a iş yapmanın büyük bir referans kaynağı olduğunu söyledi.

Göreve geldikleri günden bugüne geçen 13 yıl içerisinde İstanbul’a 98 milyarlık yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, bu yatırımların yüzde 55’inin de ulaşıma ayrıldığını söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızdan önce maaş bile ödeyemeyen belediye 98 milyar yatırım yapan bir belediye haline geldi. Diğer taraftan dünyada bu denli Metro yapan başka bir şehir yok. Devlete veya finans kuruluşlarına bir lira borcumuz yok.”

450 Bin Yolcu
Başkan Kadir Topbaş 2017 Aralık ayına gelindiğinde vagon teslimatının biteceğini ve sistemde 160 vagonun çalışır durumda olacağını belirterek, “Bu sistemle 450 bin yolcu burayı kullanmış olabilecek. Araçların tamamen her birinde yangın testleri yapıldı. En ileri otomasyona sahip olduğunu söylüyorum ve üzerlerinde varış göstergeleri var kaç dakika sonra nerede olacağını gösterecek. Bu sistemi İstanbul’da zamanı iyi kullanabilmek için özellikle raylı sistemlerde, metrolar ve toplu taşıma sistemlerinde bunu önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Fren Yapınca Elektrik Üretilecek
Yeni vagonların teknolojik özelliklerinden de bahseden Başkan Topbaş, “Bu vagonlar fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer fren sistemlerinin elektrik kullanımında ki enerjiyi buradan destekliyor. Bundan dolayı da ayrıca titreşim ve ses minimize edilmiştir” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA