SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

İSTANBUL’DA İKİ BOĞAZ OLACAK

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı töreninde konuşan Başkan Uysal, “Sayın Cumhurbaşkanımıza Kanal İstanbul projesi için teşekkür ediyorum. Bu proje hayata geçtiği zaman ticaret gemileri Kanal İstanbul’u kullanacak ve biz de İstanbul Boğazı’ndan çok daha fazla istifade edebileceğiz” dedi.

İSTANBUL’DA İKİ BOĞAZ OLACAK
Bu haber 01 Temmuz 2018 - 23:25 'de eklendi.

Kabotaj Kanunu’nun denizlerimizin verimli kullanılması adına da çok önemli bir kanun olduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Hele hele İstanbul dünyanın ortasından deniz geçen tek şehir olma özelliğine sahip. Geçmişimize baktığımız zaman atalarımız denizlerden çok fazla istifade etmiş. Ama o zamana göre bizim çok eksiğimiz var. Bundan sonraki süreçte inşallah denizlerimizden maksimum istifade etme adına gerekli adımları atıp yeni yatırımlar yapacağız. Bu konuda hepimizin üzerine ciddi görevler düşüyor” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM
İstanbul Boğazı’nın uluslararası su konumunda olduğunu ve bundan dolayı da İstanbulların boğazdan yeterince istifade edemediğini vurgulayan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Boğazı’ndan biz İstanbulluların daha fazla istifade edebilmeleri adına Kanal İstanbul yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza Kanal İstanbul projesi için teşekkür ediyorum. Bu proje hayata geçtiği zaman ticaret gemileri Kanal İstanbul’u kullanacak ve biz de İstanbul Boğazı’ndan çok daha fazla istifade edebileceğiz. Bu proje inşallah bir an önce başlar. Kanal İstanbul projesi bitirildiğinde İstanbul’da iki boğaz olacak. O iki boğazdan bir tanesi uluslararası ticaret gemilerine, diğeri de İstanbullular olarak bizim istifademize sunulacak.”

Törende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin’de denizlerdeki egemenliğin perçinlendiği bu tarihin 92. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “1 Temmuz denizlerdeki hâkimiyetimizin ve bağımsızlığımızın simgesi ve Türk denizcisinin en büyük bayramıdır. Milletimizin denizlerdeki egemenlik haklarını geri alarak yurttaşlarımızın hizmetine sunan Kabotaj Kanunu, deniz kaynaklarımızın kullanılması ve denizciliğimizin gelişmesi için önemli bir süreci başlatmıştır” diye konuştu.

İBB ENGELLİLER MEHTER TAKIMI MİNİ KONSER VERDİ
Konuşmaların ardından Beşiktaş Belediyesi Bando Ekibi, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Boru Trampet Takımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü Mehter Takımı’nın yaptığı gösteri tören alanını dolduran vatandaşlar tarafından beğeniyle izlendi.

Törenin ardından Başkan Uysal ve Vali Şahin meydanda bulunan Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini ziyaret ederek dua etti.

Tören boyunca Beşiktaş iskelesinde bekleyen Nene Hatun Kıyı Emniyeti Gemisine binen Başkan Uysal ve Vali Şahin İstanbul Boğazı’na çelenk bırakarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 20 gemi ile destek verdiği etkinliklerde yer alan su gösterisini izledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA