SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

İSTİSMARCILARIN ÇOCUKLUĞUNA BAKMAK LAZIM

Uzm. Psikolog Nigar T. Çiçek, Küçükçekmeceli ebeveynlere çocuklarda olumlu davranış oluşturmanın püf noktalarını anlattı.

İSTİSMARCILARIN ÇOCUKLUĞUNA BAKMAK LAZIM
Bu haber 26 Mart 2018 - 12:55 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Alaattin Keykubat İlkokulu’nda Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Uzman Psikolog Nigar T. Çiçek, anne ve babaları çocukların her istediklerini yapmamaları konusunda uyardı.

“TEKNOLOJİK ALETLER BİLİŞSEL GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

0-3 yaş arasında televizyon, i-pad gibi teknolojik aletlerin çocukların bilişsel gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Çiçek, “Çocuk sürekli telefonla oynamak istiyor hatta siz telefonu elinden aldığınızda ise ağlıyor. Neden? Çocuk burada size bir mesaj veriyor aslında. Ben oyun oynamak istiyorum diyor. Anne ve babam benimle oynamak istemediği için ben de telefonla meşgul oluyorum diyor. Bu yaş aralığında çocuğun çok sevgiye ilgiye ihtiyacı vardır aslında” dedi.

“ÇOCUĞUNUZUN HER İSTEDİĞİNİ YAPMAYIN”

Anne ve babaların çocuklarının mimarı olduğunu kaydeden Çiçek, “Düşünün bir kek yapıyorsunuz içine iyi malzeme koyarsanız iyi bir kek olur. İçine kötü malzeme koyarsanız kötü bir kek olur. Çocuklarda da bu aynen böyledir” dedi. Çocuk gelişiminde 0-6 yaş aralığının çok önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Çiçek, “0-6 yaş arasında anne ve babaların öğretemeyeceği hiçbir şey yok. Çocuğa her istediğini vermek, her ağladığında istediğini yapmak aslında onlara yapılan bir kötülük. Çocuk bu sefer büyüdüğü zaman sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Bu nedenle ağlıyor mu bırakın ağlasın” diye konuştu.

“ÇOCUK SEVGİYLE BÜYÜRSE MERHAMETLİ BİR YETİŞKİN OLUR”

Günümüzde çocuklara karşı istismarın arttığına da dikkat çeken Çiçek, “ Bu haberleri okuduğumuzda kanımız donuyor değil mi, bu nasıl olur, bunu nasıl yapar diyoruz. Burada aslında o kişilerin nasıl bir çocukluk yaşadığına da bakmak lazım. Anne ve babaları onlar çocukken sevgi göstermiş mi buna bakmak lazım. Nasıl bir çocukluk geçirmişler. Çünkü çocuk ancak sevgiyle büyüdüğü zaman merhametli oluyor” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA