SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

JAPONLAR TAZİYEYE GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kentaro Sonoura ve beraberindeki heyeti Saraçhane’deki Başkanlık Binasında kabul etti.

JAPONLAR TAZİYEYE GELDİ
Bu haber 25 Eylül 2016 - 12:50 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kentaro Sonoura ve beraberindeki heyet Başkan Topbaş’ın kendilerini karşılamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Binası önünde kurulan 15 Temmuz Şehitleri’nin isim ve fotoğraflarının yer aldığı panonun önüne karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundu.

İBB Binası içinde hazırlanan ve darbe girişimi sırasında binanın darbeciler tarafından uğradığı zararın gösterildiği panonun önünde de İBB Taziye Anı Defterini imzalayan Bakan Yardımcısı Sonoura, “Darbe girişiminde hayatlarını kaybedenler için başsağlığı diliyorum” diye yazdı. Sonoura ayrıca taziye mesajında şu ifadelere yer verdi. “Darbe girişimi karşısında Türk halkının gösterdiği dayanışma karşısında da derin saygılarımı sunuyorum. Biz her zaman Türkiye’nin yanındayız ve bundan sonra da Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerinin de sonsuza dek süreceğini umut ediyoruz.”

Başkan Kadir Topbaş’ta Japon heyetinin ziyaretine teşekkür ederek, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun çok eskiye dayandığını ve her iki ülkenin de tarih boyunca birbirlerinden yardım ve desteği eksik etmediğini söyledi.

Gönül birliği olduğu sürece fiziki uzaklıkların bir anlam ifade etmediğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Japonya ile Türkiye arasında gelişen ilişkilerin iki ülke halkları tarafından da benimsendiğine de yakından şahitlik etmekteyiz. Son Tokyo ziyaretimde Japonya Başbakanı Ekselansları Shinzo Abe’de bizleri ve heyetimizi kabul ettiler, nezaket gösterdiler. Ben tekrar buradan kendilerine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

İnsanlık tarihinin en dramatik tabloları arasında artık 15 Temmuz darbe girişimininde yer aldığını belirten Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm dünya insanları 15 Temmuz’daki darbe girişimini yakından takip etti, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde halkımızın gösterdiği olağanüstü kahramanlık ve dik duruş dünya insanlık tarihine altın harflerle yazıldı, ve bu girişim sonuçsuz kaldı. Sizin gibi diğer dostlarımızda buraya gelerek veya gönderdikleri mesajlarla bizlerle birlikte olduklarını dile getirdiler ve ancak bu şekilde geleceğe yürüyebileceğimizi ifade ettiler.”

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kentaro Sonoura ve beraberindeki heyet Başkan Topbaş’la daha sonra başkanlık bakamında bir süre görüştü.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA