SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KADINA ŞİDDET SUÇTUR

Avcılar’da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadına yönelik şiddet protesto edildi.

KADINA ŞİDDET SUÇTUR
Bu haber 25 Kasım 2016 - 22:36 'de eklendi.

Avcılar Belediye Meydanı’nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kadınlara yönelik şiddetle ilgili sorunları da çözümleri de bildiklerini söyledi.

Benli, cinsiyet eşitsizliğinin tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Benli, eşit yurttaşlık ilkesine dikkati çekerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok Avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı verdiğini anlattı.

Avcılar Belediyesi olarak kadınların sorunlarına yönelik çalışmalarının olduğunu dile getiren Benli, “Kadın sorunlarının çözümünü kurumsallaştıran bir anlayışla ‘Kadın Müdürlüğü’ kuran bir belediyeyiz. Bu, Türkiye’de bir ilktir. Türkiye’de ilk defa ‘Kadın Aile Müdürlüğü’ kurduk. Yine Kadın Danışma Evi açıyoruz. Kadın Sığınma Evi ise hizmetlerine devam ediyor” ifadesini kullandı.

Kadın-erkek eşitliğine değinen Benli, insanoğlunun bir yarısının diğer yarısına zulmü ve şiddetinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Benli, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine en önce imza koymuş ülkelerden biri olduğunu anlatarak, “Kadına yönelik şiddet hem Anayasal hem de uluslararası suçtur. Dünyaya sesleniyorum, kadına yönelik şiddet, taciz tecavüz asla kabul edilemez.” görüşünü dile getirdi.

Konuşmalardan sonra Avcılar Belediyesi tarafından 10 manalleden 100’er kadının katılımı ile oluşturulan belediye başkanı ile birlikte 1001 kişiden oluşan ‘1001 Çiçek Kadın Korosu’ bir ağızdan ‘Sorarlar Bir Gün Sorarlar’ isimli türküyü söyledi. Etkinlik yapmasında konferans ve tiyatro gösterisi de düzenlendi

13

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA