SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KAPALIÇARŞI TARİHİNDE BİR İLK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı tarihinde bir ilk olan kapsamlı içme suyu, atık su ve yağmur suyu hatlarını yenileme çalışmaları yapıyor.

KAPALIÇARŞI TARİHİNDE BİR İLK
Bu haber 19 Ocak 2018 - 11:02 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın da yakından takip ettiği Kapalıçarşı’da başlayan çalışmalarla ilgili olarak dün gece basın mensupları için bilgilendirme programı düzenlendi. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği Kapalıçarşı’daki programda kapsamlı içme suyu, atık su ve yağmur suyu hatları yenileme çalışmaları uygulamalı olarak yerinde izlendi.

Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan, ülkemizin de önemli tarihi hazinelerinden Kapalıçarşı’nın altyapısı İSKİ tarafından yenileniyor. İSKİ ekipleri, 30 bin 700 metrekarelik alan üzerinde, 66 sokakta yaklaşık 4 bin dükkanla hizmet veren Kapalıçarşı’nın atık su, yağmur suyu ve içme suyu hatlarında bakım-onarım ve yenileme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Programda basın mensuplarına bilgi veren İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, yaptıkları çalışmalar esnasında önceliklerinin esnafı mağdur etmeyip ziyaretçilere rahatsızlık vermemek olduğunu söyledi. Gece başlayan çalışmalarının sabah saatlerine kadar hummalı bir şekilde sürdüğünü vurgulayan Turan, “Burada çok önemli bir çalışma yürütüyoruz. Kazısız teknolojiden yararlanarak önce tüm Kapalıçarşı’nın 4 kilometrelik alt yapısını robot kameralarla taradık ve arızalı yerleri tespit ettik. Nokta atışı yaparak kazı gereken yerleri kazıyoruz. Kapalı olan yerleri de temizledikten sonra buhar sistemi ile boruyu salıyoruz ve mevcut kanalın kaplanması suretiyle kırılmaya karşı dayanıklı atık su şebekesi tesis ediyoruz” diye konuştu.  İstanbul Valiliği’nin çatı yenileme çalışmalarını da hatırlatan Turan, “Çatıdan inen yağmur suyu oluklarını da atık su şebekesine bağladık. Bu şekilde yağmur yağması sonrasında oluşan olumsuz o görüntülerin de önüne geçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA