SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KARDEŞLİK PEKİŞTİ

Kardeş şehir Gelsenkirchen’in Belediye Başkanı Frank Baranowski ve Büyükçekmece – Gelsenkirchen Kardeş Şehir Dostluğunu Geliştirme Derneği’nin daveti üzerine Gelsenkirchen’e giden, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün başkanlığındaki heyet temaslarını sürdürdü.

KARDEŞLİK PEKİŞTİ
Bu haber 27 Ağustos 2016 - 10:27 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve beraberindeki heyeti Gelsenkirchen Belediye Binası’nda ağırlayan Belediye Başkanı Frank Baranowski, Büyükçekmece ile Gelsenkirchen kentleri arasında 15 yıl önce kurulan kardeş şehir ilişkilerinin güçlenerek devam ettiğini söyledi.

 

“Üzüldük ve kaygı duyduk 

Büyükçekmece heyetini belediye meclis salonunda ağırlayan Baranowski, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimini çok yakından takip ettiklerini, Türk demokrasisi ve Büyükçekmece için kaygılandıklarını belirterek; “Yaşanan darbe girişimi üzüntü ve kaygıyla yakından takip ettik. Ancak Türk halkı demokrasiden yana tavrını ortaya koyarak, antidemokratik girişime geçit vermedi. Bu Türk demokrasisi adına umut verici bir gelişmedir. ” ifadesini kullandı. Belediye Başkanı Frank Baranowski, Büyükçekmece ve Gelsenkirchen kentleri arasında kurulan kardeş şehir ilişkisinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

 

“Dünya barışı ve kardeşliği için önemli” 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin zaman zaman bu türden antidemokratik girişimlerle karşılaştığını ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü bir yapısı olduğunu belirti. 

Başkan Akgün,  Büyükçekmece ve Gelsenkrichen arasında 15 yıldır süren kardeş şehir ilişkisinin kararlılıkla yürütüldüğüne vurgu yaparak; “Kardeş şehir ilişkilerimiz geliştikçe her iki toplumun ortak noktalarda buluştuklarını ve birbirlerinin özel günlerinde de bir araya gelmeye başladıklarını gördük. Bu bizi çok mutlu etti. Kurulan dostluk ve kardeşlik köprüsünün daha sağlam temeller üzerinde oturtulabilmesi adına da, okular ve sivil toplum kuruluşları arasında da kardeşlik ilişkileri kurmalıyız. Özellikle kardeş okullar uygulamasıyla gençler arasında başlatılacak kültür kaynaşması dünya kardeşliği ve barışı açısından da önemlidir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Gelsenkirchen Belediye Başkanı Frank Baranowski, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e belediye binasını gezdirdi.  

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA