SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

‘KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM’

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran Gaziosmanpaşa’da vatandaşları dinledi.

‘KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM’
Bu haber 23 Ekim 2016 - 21:09 'de eklendi.

Cankurtaran yaptığı açıklamada, “AKP hükümeti döneminde büyük vaatlerde başlatılan kentsel dönüşüm kısa sürede pek çok kişinin üzerinde mutabık olduğu üzere “rantsal dönüşüme” dönmüştür. İstanbul’un tam merkezinde yer alan Gaziosmanpaşa, bu özelliğinden dolayı doymak bilmez Öncelik olarak İstanbul’un depreme karşı en sağlam zeminini sahip olan Gaziosmanpaşa’nın birçok mahallesi “Riskli Alan” ilan edilerek kentsel dönüşüme gidileceği duyurulmuştur. Ancak bu riskin ne olduğu anlaşılmamıştır. Daha ilk günlerden beri vatandaşlara doğru bilgi verilmemiştir. İnsanların yıllarca vergisi ödedikleri yerlerin çok küçük alanlarına üstelik çoğu zaman borçlandırılarak mecbur bırakılmak isteniyor’ dedi.

“GAZİOSMAPAŞA’DA SAVAŞ VAR DA BİZİM Mİ HABERİMİZ YOK?”

Gaziosmanpaşa’nın kimi mahalleleri için alınan “Acele Kamulaştırma” kararı tarihe geçecek bir olay olduğunu söyleyen Cankurtaran, “Acele kamulaştırmaların 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında özellikle bir savaş durumunda yada karayolları, köprü ve hes yapımları gibi olağanüstü durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Hayırdır Gaziosmanpaşa’da savaş başladı da bizim mi haberimiz yok. Yada bir yol, köprü inşaatını mı yapılıyor o da yok. O zaman bu acele kamulaştırma kararı neden alındı. Acele kamulaştırma kararını acil rant diyenler, acil ranta ihtiyacı olanlar mı aldırdırdı?” diye konuştu.

YENİDOĞAN’DA ARTAN OLAYLARIN NEDENİ NE?

Cankurtaran, Yenidoğan’da haksız bir şekilde yürütülen kentsel dönüşüme direnen aileler olduğunu belirterek, “Son dönemlerde mahallelerinde daha önce tanık olmadıkları ölçüde gece havaya ateş açılması gibi olayların arttığını söylüyorlar. Sarıgöl’de de benzer iddialarla karşılaşmış oradaki bazı vatandaşlar mahallelerinin bilerek bir suç merkezi gibi yansıtılarak itibarsızlaştırıldığını iddia etmişti. Bu iddialar akıllara şu soruyu da getiriyor. Kentsel dönüşüm için bazı mahallelerde güvenlik sorunu yaratılarak buraların itibarsızlaştırılması ve bu yolla insanların evlerini bırakmaya razı olmaları mı isteniyor?” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL YAŞANACAK, YERİNDE DÖNÜŞÜM”

Cankurtaran, “CHP olarak kentsel dönüşüme özünde karşı değiliz. Ancak kentsel dönüşüm AKP’nin yaptığı gibi rantsal dönüşüm olmamalıdır. Mahalleleri dağıtarak kültürleri yok ederek bu şehri daha yaşanır bir yer haline getiremezsiniz. Bir çok dar gelirli vatandaşımız gelen tebligatlar nedeniyle “Nereye gideceğim” diye tedirgin. Yine alınan karardan dolayı ensafa tüccara “Sizin orası zaten yıkılacak” denilerek bankalardan kredi verilmemekte yada zorluk çıkarılmaktadır. Gaziosmanpaşa’nın ticaret yaşamına adeta darbe vurulmuştur. İnsanlar yalnızca evinden edilmiyor ekmeğinden de ediliyor. CHP olarak burada oynanan bu rant oyununu siz değerli vatandaşlarımızla birlikte bozacağız.

2

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA