SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KOLEKSİYONLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Beylikdüzü’nde bu yıl 4.’sü düzenlenecek Barış ve Sevgi Buluşmaları’nın bu yılki farklılığı sahaf festivali ve sahafların kıymetli koleksiyonlarının gün yüzüne çıkacağı sergiler olacak.

KOLEKSİYONLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Bu haber 25 Ağustos 2017 - 15:13 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Sergilerde 115 yaşındaki Nâzım’ın bilinmeyen kitapları, 50 yılı aşkın süredir küçük büyük herkesin gözdesi olan Küçük Prens’in birçok çevirisi, Ömer Hayyam’ın tüm kitapları ve “Okumanın Fevkaladeleşmesi” konulu bir sergi kitapseverler ile buluşacak.

4. Beylikdüzü Barış ve Sevgi Buluşmaları, bu yıl ruhumuzu her anlamda doyuracak. Sevilen sanatçıların konserleri ve önceki senelerde de olduğu gibi çeşitli konularda uzmanlarla yapılacak olan Çardak Altı sohbetlerine ev sahipliği yapacak olan etkinlikte bu kez kitapseverlerin de ruhu doyacak. Türkiye’nin birçok yerinden gelerek Beylikdüzü’nde buluşacak olan sahafların koleksiyonları, gün yüzüne çıkacak.

Nazım’dan Küçük Prens’e Kitap Ziyafeti

Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi etkinlik alanında yapılacak olan etkinlikte 2-10 Eylül tarihleri arasında sahafların koleksiyonlarından seçilmiş olan sergiler kurulacak. Araştırmacı Yazar Sinan Şanlıer’in koleksiyonundan kurulacak “Nâzım 115 Yaşında” sergisinde, Nâzım Hikmet’in 1938 senesine kadar basılmış kitaplarının kapakları sergilenecek. Sergilenen her kitabın yazılma ve yayımlanma hikâyelerinin de yer alacağı sergide, Osmanlıca basılan ve pek bilinmeyen “Dağlar Havası”ndan “Jokond ile Si-Ya-U”ya kadar, Nâzım’ın cezaevine girmeden önceki dönemine ait tüm kitapları bulunacak.

Kadıköy Sahafları da Beylikdüzü’nde

Kadıköy Sahafları’ndan “Müteferrika Sahaf” Lütfü Seymen’in yıllardır biriktirdiği “Kitap ve İnsan” merkezli fotoğrafların, kartpostalların ve fotokartların bulunacağı “Okumanın Fevkaladeleşmesi” Sergisi’nde ise geçmişten günümüze okuyan insanların, kayıt altına aldıkları anlar yer alacak.

 

Ankara’lı genç sahaflardan Mustafa Türkoğlu’nun koleksiyonundan, kendi çağını fersah fersah aşan Ömer Hayyam sergisi kurulacak. 18 Mayıs 1048 Nişabur’da doğan büyük matematikçi, astronom ve Rubaileri ile tanınan Ömer Hayyam’ın Türkçe olarak basılmış kitapları ve farklı dillerdeki kitap nüshaları sergilenecek.

En Güzel Çeviriler Bir Araya Topladı

Küçük Prens tutkunu olan Sahaf Mehmet Ağkuş’un koleksiyonu da bu süre zarfında sergileniyor olacak. Yaklaşık 60 yaşındaki Küçük Prens’i yakından tanımak isteyenler için 2-10 Eylül tarihleri arasında Barış ve Sevgi alanında sergi kurulu olacak. Sayılardan hoşlanmayan ve  karşılaştığı her canlı için hâlâ “Sesi nasıl?, Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” sorularını sorabilen herkes, dilimizdeki en güzel çevirilerin topladığı “Küçük Prens” Sergisi’nde buluşacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA