SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KÜÇÜKÇEKMECE’DE FETİH COŞKUSU

Küçükçekmece Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstanbul’un Fethi’nin 564. yıl dönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

KÜÇÜKÇEKMECE’DE FETİH COŞKUSU
Bu haber 30 Mayıs 2017 - 13:52 'de eklendi.

Programa Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda ‘İstanbul’un Fethi’ konulu şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi. Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesi Korosu ‘İstanbul’ konulu şarkıları seslendirirken, öğrenciler de şiirler okudu, tiyatro gösterileri sahneledi.

 

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e selam getirerek başladığı konuşmasında, “Peygamberimiz İstanbul’un Fethi’ni ‘Fetih-i Mübin’ olarak isimlendirmiştir. ‘Fetih-i Mübin’i anlamak özellikle gençler için daha önemli. 1071’de Sultan Alparslan’ın orduları bu yurdu bize yurt olarak bahşettiği günden beri coğrafyamızın her noktasında milyonlarca alan üzerinde hükmetmiş Selçuklu’nun torunlarıyız biz. Sizler, bu yurdun öz evlatları, sadece İstanbul’u değil, bu bölgeye hükmetmiş en güçlülerin torunlarısınız. Bugün fethin şekli değişse de Cenab-ı Hakkın övdüğü fethe mazhar olan gençler olarak silahla, topla, tüfekle kazanılan fetihler yerine ilimle, fenle, irfanla gönüller fethedecek olanlarsınız. Sizleri kutluyorum. Bilim kahramanları üretmezsek  ‘Fetih-i Mübin’den de bir şey anlamamışız demektir. Rabbim inşallah sizin gibi gençlere de nice nice ilmi fetihler nasip etsin. Bugünün fethinin şekli de budur” diye konuştu.

“İBRET ALINMASI GEREKİYOR”

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, fethin 564. yıl dönümünü kutlayarak, “İstanbul’un Fethi Doğu Roma İmparatorluğu’nun sona ermesi Ortaçağın bitmesi ve yeni bir çağın başlangıcı olan önemli bir hadise. Bu hadiselerden ibret alınması gerekir. İstanbul’un Fethi’nde büyük bir azim, kararlılık vardır. Eşsiz bir örnektir. Bizler Atalarımızın bıraktığı mirasın üstüne neler ekleyebiliriz diyerek, gayret içinde olmalıyız” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İstanbul’un Fethi’nin doğru anlaşılması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle gençlerin Atalarının emanetine sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA