SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

MALTEPE’DE BÜYÜK BULUŞMA

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da Ankara’dan başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ İstanbul Maltepe’de dün bitti. CHP’nin “2 milyon kişi katıldı” dediği mitingde tek slogan vardı: “Hak, hukuk, adalet.

MALTEPE’DE BÜYÜK BULUŞMA
Bu haber 10 Temmuz 2017 - 10:07 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Kılıçdaroğlu mitingde şöyle dedi: “25 günde 450 kilometreyi ülkem için, adalet için büyük keyifle yürüdüm. Artık Türkiye normalleşsin istiyoruz. FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkartılmalı, OHAL bir an önce kaldırılmalı. Tutuklu milletvekilleri ve gazeteciler bırakılmalı. Eğitimde laiklik ilkesi korunmalı. Parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalı.”

‘DESTAN YAZDIK, DURMAYACAĞIZ’

“Adalet teslim alınmışsa, adalet arayışımızın tek yeri sokaktır. Adalet için bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakıp kenetlendik. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli destanlarından birini yazdık. Biz kavga değil huzur isteyen Türkiye’yiz. Bu yürüyüşle toplum olarak korku gömleğini çıkarıp çöp sepetine attık. Artık hepimiz umutluyuz. Taleplerimiz karşılanana kadar da durmayacağız.”

Herkes için adalet istediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 maddelik adalet çağrısı şöyle;

1- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2- İktidar tarafından 20 Temmuz’da getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

 7- OHAL ortamında ve devlerin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.

9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara  kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.

59625b05c03c0e2fe8b1f657
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA