SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

‘MARTI PROJESİ’ İPTAL: YİNE RANT YİNE KAMU ZARARI

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıldır çalışmaları süren ve kamuoyunda tartışmalar yaratan “Martı Projesi”nin son durumunu TBMM’ye sunduğu bir soru önergesiyle gündeme taşıdı.

‘MARTI PROJESİ’ İPTAL: YİNE RANT YİNE KAMU ZARARI
Bu haber 04 Eylül 2018 - 15:59 'de eklendi.

Karabat, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde, projenin iptal edilip edilmediğini sorarak, iki yıldır İstanbulluların yaşadıkları ulaşım eziyeti ve kamunun zarara uğratılması iddialarını hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sorular yönetti.

Kentin Dokusuna Zarar Verildi

“Denize yapılan dolgular, kıyı çizgisinin bozulması, kara ulaşım trafiğini ciddi oranda aksatması vb. nedenlerle yıllardır tartışma konusu olan bu projeye karşı çok sayıda kişi ve STK mücadele vermekteydi. Halkın beklenti ve istekleri gözetilmeden ve tarihi ve doğal yapıya zarar veren bu projenin eleştirilmesi dahi kısıtlanmış, eleştirenlere, proje sahipleri tarafından davalar açılmıştır.” diyen Karabat, bu projeyle ile Kabataş sahiline binlerce metreküp deniz dolgusu yapıldığını ve kıyı şeridinin geri dönülmez biçimde tahrip edildiğini dile getirdi.

Bilim İnsanları Dinlenmedi!

Bilim insanları ve ilgili kurumlar tarafından defalarca eleştiri konusu yapılmasına rağmen bunların hiçbir şekilde dikkate alınmadığını belirten Karabat, Kabataş kıyısına verilen zararların bundan sonra nasıl telafi edileceğini, fiili olarak halkın ulaşım hakkını gasp edenlerden hesap sorulup sorulmayacağının da takipçisi olacaklarını belirtti.  Karabat, “Bu projenin yarattığı kamu zararının bir an önce şeffaf bir biçimde açıklanması, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılması ve bütün bu süreçler hakkında kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir.” diyerek şu soruları yöneltti:

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ulaşım projesi adı altında sunduğu ve kamuoyunca “Martı Projesi” olarak bilinen projeden vazgeçilmiş midir?
  • Bilimsellikten ve kamu yararından uzak olduğu defalarca dile getirilen, çok sayıda STK tarafından davalara konu olan bu projeye ilişkin açılan davaların akıbeti nedir?
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya proje sahipleri, projeyi eleştirenler hakkında kaç dava açmışlardır? Açılan bu davalar hangi aşamadadır?
  • Bilim insanları ve meslek insanları tarafından yapılan uyarıları görmezden gelerek ısrarlarla sürdürülen bu projeye ne kadar bütçe ayrılmıştır? Bugüne kadar bu proje için ne kadar harcama yapılmıştır?
  • Dönemin AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘ustalık dönemi eserim’ diyerek seçim reklamı yaptığı projede ortaya çıkan kamu zararı ne kadardır? Bu zarar hakkında Bakanlık bünyesinde herhangi bir işlem başlatılması düşünülmekte midir?
  • Proje kapsamında tarihi ve doğal yapıya ciddi oranda zarar verilmiştir. Bu projenin iptal edilmesinden sonra bu zararların giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılması düşünülmektedir?
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA