SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

MİNİBÜSLER SINIFTA KALDI

İstanbul’da yapılan bir araştırmada, tüm kriterlerden kötü oy alarak sınıfta kalan toplu taşıma aracın minibüs oldu. En çok kullanılan toplu taşıma araçlarında ön sırada olmasına rağmen İstanbullular minibüslerden hiç memnun değil

MİNİBÜSLER SINIFTA KALDI
Bu haber 02 Şubat 2018 - 15:24 'de eklendi.

Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul’un trafiği, İstanbulluların günlük yaşantısındaki en büyük dertlerden biri. Bir yerden başka bir yere gitmek için saatlerin geçtiği ve toplu taşımayı tüm zorluklarıyla birlikte kullanmak için bazen insanın tüm enerjisini ve sabrını tüketmesi gerektiği bu şehirde, NG Araştırma şirketi konu ile ilgili İstanbulluların nabzını tuttu.

Vapur az kullanılıyor

Araştırmada çıkan sonuca göre İstanbul halkı sırasıyla en çok otobüs, minibüs ve metrobüs araçlarını kullanıyor. Vapurun ise en az kullanılan toplu taşıma aracı olduğu görülüyor. Katılımcıların verdikleri cevaplarda, İstanbulluların günde ortalama 2,5 saatlerini trafikte harcadıkları ortaya çıkıyor. Oldukça yüksek olan bu sonuç ile beraber yoğun trafik İstanbulluların psikolojisini oldukça olumsuz etkiliyor. Öyle ki, araştırmaya katılan her 10 kişiden 9’u yoğun trafiğin psikolojilerini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Toplu taşıma araçları, personelin kibarlığı ve trafik kurallarına uyması, aracın ne kadar kalabalık, temiz/hijyenik, hızlı, güvenli olduğu ve nasıl koktuğu dahil olmak üzere 7 kriterde değerlendirildi. Çıkan sonuçlardaki genel tablo çok iyi olmasa da bazı kriterlerde göreceli olarak daha iyi çıkan toplu taşıma araçları bulunuyor. Sonuçlara göre hem personelin en kibar bulunduğu hem de trafik kurallarına en iyi uyan olarak tramvay görülüyor.

Hemen hemen tüm toplu taşıma araçları fazla kalabalık olduğu için bu kriterden sınıfta kaldığı anlaşılıyor.

Metrobüs bir numara

Hem en temiz/hijyenik bulunan hem de en hızlı olan toplu taşıma aracı ise metrobüs.

Koku kriterinde en başarılı olan aracın taksi olduğu görülüyor.

Metro/Marmaray en güvenli toplu taşıma aracı olarak düşünülüyor.

Hız hariç tüm kriterlerden kötü oy alarak sınıfta kalan toplu taşıma aracının ise minibüs olduğu görülüyor. En çok kullanılan toplu taşıma araçlarında ön sırada olmasına rağmen İstanbullular minibüslerden hiç memnun değiller.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA