SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

MÜBADELE MÜZESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Türkiye’nin göç temalı ilk müzesi olan Çatalca Mübadele Müzesi, ziyaretçi akınına uğruyor. Hafta sonu İzmir ve Aydın’dan gelen konukları Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Akın karşıladı.

MÜBADELE MÜZESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI
Bu haber 30 Nisan 2018 - 10:25 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

30 Ocak 1923 tarihinde arasında imzalanan Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi sonucu gerçekleşen zorunlu göç uygulamasıyla Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 2 milyon insan doğdukları toprakları ve sahip oldukları ne varsa geride bırakarak yalnızca taşıyabildikleri eşyaları, anıları, gelenekleri ve kültürleriyle yeni vatanlarına yerleştiler. Geride bırakmak zorunda kaldıkları değerleri, anıları, Çatalca Mübadele Müzesi’nde var olmaya devam ediyor.

El dokumaları, kitaplar, haritalar ve ilmek ilmek nakış olmuş çeyizler

Mübadele sürecini yaşamış kuşağın anılarını, fotoğraflarını, kültürel miraslarından örnekleri barındıran Mübadele Müzesi ana dilde söylenen türkülerden, çeşitli kitap ve haritalara, el dokuması ürünlerden, gelin çeyizlerine, nüfus kayıt belgelerinden, ev eşyalarına kadar döneme ışık tutan pek çok materyale ev sahipliği yapıyor. Mübadele Müzesi’ni gezerken geçmişe doğru yol alırken aynı zamanda mübadillerin acı tatlı tüm duyguları derinden hissediliyor.

Mübadele Müzesi’nin son ziyaretçileri İzmir ve Aydın’dan gelen konuklar oldu. Hafta sonu müzeyi ziyaret eden misafirleri Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Akın ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ramazan Ilgın karşılayarak gezilerinde ziyaretçilere eşlik ettiler. Müzeyi gezip her bir obje hakkında ayrıntılı bilgi alan ziyaretçiler, gün sonunda Çatalca’dan geçmişe yapılan bir yolculuğun izleriyle ayrıldılar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA