SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

MÜBADELE MÜZESİ’NE ZİYARETÇİ AKINI

Türkiye’nin ilk göç ve mübadele temalı Çatalca Mübadele Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor. Müzeyi öğrenciler, okullar kadar turizm şirketlerinin getirdiği turist grupları da ziyaret ediyor.

MÜBADELE MÜZESİ’NE ZİYARETÇİ AKINI
Bu haber 18 Nisan 2017 - 15:04 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması çerçevesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye göç eden Türklerin beraberinde getirdikleri eşyalardan oluşan Çatalca Mübadele Müzesi’ne ilçe içinden olduğu kadar ilçe dışından da ziyaretçiler geliyor.

Geçmişe yolculuk

Lozan Mübadilleri Vakfı, Çatalca Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle açılan mübadillerin bağışları ve özel koleksiyonlardan oluşan müzede kuru lavantayla korunmuş çeyizlik eşyalar, gelinlikten yatak örtüsüne kadar el işi peşkirler, danteller ve giysiler yanı sıra el dokuması eşyalar, ipek gelin çarşafları, üzeri kanaviçe işli misafir odası örtüleri, perdelik pamuklu kumaşlar, yastık yüzleri, yastık kılıfları, duvar süsü olarak kullanılan panolar, yatak etekleri, raf, masa ve sandık örtüleri dikkati çekiyor. Müzik aletleri, el yazması bir nota, çatal bıçak gibi mutfak eşyaları, tapu belgeleri ve aile fotoğraflarının da yer aldığı müzeyi ziyaret edenler adeta zamanda yolculuk yaparak geçmişe doğru bir gezinin içinde buluyor kendini.

Müzenin son ziyaretçileri Kestanelik Ortaokulu Okul Müdürü Salih Kasap, Türkçe Öğretmeni İrem Ürer ve 6-B sınıfı öğrencileri, Gökçeali 15. Mekanize Tugayı askerleri ve Turizm Şirketlerinin getirdiği ziyaretçiler oldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA