SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ONLARDA VARLIK FONUNA EKLENDİ

Dün Bakanlar Kurulu kararlarıyla, Ziraat Bankası, PTT, Borsa İstanbul ve Türk Telekom gibi bazı kamu teşebbüslerinin hisseleri Varlık Fonu’na aktarılmıştı. Bugün de THY ve ve Halkbank’ın hisseleri fona devredildi

ONLARDA VARLIK FONUNA EKLENDİ
Bu haber 06 Şubat 2017 - 10:14 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Dün Bakanlar Kurulunca, Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Türkiye Petrolleri AO, Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ, Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na aktarılması kararlaştırılmıştı.

Yapılan bu devir ile özelleştirmenin de önü açılmış oldu.
Bugün de son dakika gelişmesi olarak Türk Hava Yolları (THY) ve Halkbankası’nın Hazine’deki hisseleri de Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. Buna göre THY’nin yüzde 49.12’si, Halkbank’ın ise yüzde 51.11’i Varlık Fonu’na geçti.

Başbakanlıktan dün yapılan açıklamada, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği bildirilmişti.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA