SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

Özgür Karabat: Safları sıklaştırmak gerek

CHP İstanbul Milletveili Özgür Karabat, 1 Mayıs’ın ardından hem 1 Mayıs alanı izlenimlerini hem de Türkiye’de 2019 itibariyle emek cephesinin temel sorunlarına ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

Özgür Karabat: Safları sıklaştırmak gerek
Bu haber 02 Mayıs 2019 - 11:36 'de eklendi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat: “Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de CHP örgütleri kitlesel bir biçimde 1 Mayıs’a katılım sağladı. CHP’nin çeşitli kademelerindeki yöneticilerden milletvekillerine üyelerinden seçmenlerine kadar çok geniş yelpazede bir katılım söz konusuydu. Kuşkusuz 31 Mart seçim sonuçlarının yarattığı dinamizmin bunda etkisi büyük.” açıklamasında bulundu.

Safları Sıklaştırmak Gerek

Karabat, sadece CHP örgütleri açısından da değil, uzun zamandır kabuğunu kırmaya çalışan emek hareketinin de artık hissedilir bir biçimde öne çıkmaya başladığını ifade ederek; “Krizle derinleşen işsizlik, yoksulluk, örgütsüzleştirme gibi sorunlar emek mücadelesini daha da görünür kılacak. Emeğin kazanımlarını artırabilmek için safları daha da sıklaştırmak gerekiyor.” dedi.

AKP, Krizi Çözemez

Açıklamasının devamında; “Asgari ücret tespitlerini dahi emekçilerin ihtiyaçlarına, toplumun beklentilerine göre değil; muhalefetin aldığı pozisyona göre belirleyen bir iktidar var karşımızda. Kriz yaratan politikalarda ısrar eden ve krizi aşmak için politika üretme becerisini yitirmiş bir anlayış var karşımızda. Bu iktidar, krizden çıkış yolu olarak işçilerin, emekçilerin kazanılmış her hakkına göz dikmiş durumda. İşsizlik fonunun nasıl yağmalandığı ortada! Şimdi de kıdem tazminatına göz dikmiş durumdalar. ” dedi.

1 Mayıs’ın Mesajı

Karabat; iktidar hedefli etkili bir muhalefet örgütlenemezse önümüzdeki günlerde hükümet eliyle örgütlenme, grev, toplu sözleşme, iş güvencesi, kıdem tazminatı gibi mücadele kazanımlarının bir bir yok edilme girişimlerinin hayata geçirilebileceğine dikkat çekerek;

“1 Mayıs alanına akan milyonların verdiği net bir mesaj var: Kazanılmış haklarımızın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz! Kukusuz 1 Mayıs’a katılımın yoğunluğu, kitlelerin kararlılığı iktidara net mesajlar verdi. Umuyorum ki iktidar bu mesajı alıp meydanlardan yükselen sese kulak verir.” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA