SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

KARS’IN KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı Yıl dönümü, Esenyurt Belediyesi Nikâh Sarayı Toplantı salonunda coşkuyla kutlandı. Kurtuluşun 96’ncı yıl dönümü programında Kars ilinin tarihsel konumu ve coğrafi yapısını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

KARS’IN KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
Bu haber 01 Kasım 2016 - 13:34 'de eklendi.

Oldukça yoğun katılımcının olduğu Kars’ın kurtuluşunun 96’ncı yıl kutlamaları Serhat Kars şehrinin tarihsel gelişimi ve coğrafi konumunu anlatan sinevizyon gösterisinin ardından Âşık Maksut Feryadi Cumhuriyet şiirini okudu. Kars Kafkas Halk Oyunları ekibinin gösterisi katılımcılardan büyük alkış aldı.

“Kars, çoğu medeniyetlere başkentlik yapmış tarihi bir şehir ve doğunun güneşidir”

Gösteri ve şiirlerin ardından konuşmasını yapmak üzere yönetimi ile birlikte kürsüye çıkan Esenyurt Karslılar Dernek Başkanı Ali Kılıç; “ Kars ilimiz yağıyla, balıyla, kaşarıyla, peyniriyle ve hayvancılığı ile meşhur bir ilimizdir. Kars çoğu medeniyetlere başkentlik yapmış tarihi bir şehir ve doğunun güneşidir. İlimiz artık göç eden il değil, artık yoğun göç alan bir şehir durumundadır. Değerli hemşerilerim Kars’ın tarihi çok geniş ama kısaca Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tarihi tarihçilerimize bırakıyoruz ve bizde Kars’ımızın tarihini tarihçilere bırakıyoruz” dedi.

“Kars bir sevdadır, ancak yaşanarak anlaşılır”

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı Yıl dönümünü programına hepiniz hoş geldiniz diyen CHP İl Başkan Yardımcısı Oruç Oymak, “ Karslı olmaktan gurur ve onur duyduğumu sizlerin huzurunda bir kez daha yinelemek istiyorum. Kars’ı burada kelimeler ile anlatmanın kifayetsiz kalacağını düşünüyorum. Çünkü Kars bir sevdadır ancak yaşanarak anlaşılır” ifadelerini kullandı.

“Kars ilimiz Âşıklarımızın, Evliyalarımızın yaşadığı çok değerli bir şehrimizdir”

İstanbul’da doğmuş büyümüş ve memleket hasreti çeken tüm Karslı gençlerimize bizde elimizden geldiğince yardımcı olalım ve memleket hasreti çeken gençlerimizi Kars’a gönderelim diyen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu; “Kars’ı iyi tanımalı ve o Serhat şehrin değerini çok iyi öğrenmeli ve anlamalıyız. Kars ilimiz Âşıklarımızın, Evliyalarımızın yaşadığı çok değerli bir şehrimizdir. Bugün Kars’ın kurtuluşunu anarken, zamanında çektiğimiz o sıkıntıları bugün hatırlar iken bir daha o günlere düşmemek üzere kaynaşmamızı sağlayacak, birlik beraberlik içinde diri adımlar atmamız gerekir. Allah yolumuzu bir etsin” dedi.

“Kars, Kurtuluş savaşında birçok kahramanlıklar gösteren değerli bir şehrimizdir”

Erzurum’da Narman Kaymakamı olarak görev yaptım ve Kars’ı görme imkânı buldum diyen Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci; “Kars, Kurtuluş Savaşında birçok kahramanlıklar gösteren vatanına, milletine bağlı vatansever insanlarımızın yaşadığı, düşman karışışında her zaman galip gelmiş ve hezimete uğratmış bir Serhat şehrimizdir. Bizler bu zaferlerimizi her zaman kutlayacağız. Ama rabbimden kanlı savaşları ülkemizin, devletimizin başından uzak tutmasını diliyorum” dedi.

Program ardından Kars ili Dernek Başkanı Ali Kılıç, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’na ve Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci’ye Kars’tan gelen yöresel ürünler takdim etti.

Yöresel hediyeler takdiminin ardından Türk Sanat Müziği Sanatçısı Karslı Aytekin sahne aldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA