SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

SEZONLUK DEĞİL ÖMÜRLÜK YOL

Büyükçekmece Belediyesi, yeni yaptığı yollarda Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde kullanılan sistemi örnek alıyor.

SEZONLUK DEĞİL ÖMÜRLÜK YOL
Bu haber 09 Haziran 2017 - 12:08 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Yolların zeminine önce demirli beton üzerine de asfalt veya parke taşı döşendiğini belirten Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Büyükçekmece’ye Avrupa standartlarında ömürlük yollar yapıyoruz” dedi.

Onlarca yıl hizmet veriyor

Büyükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ilçe genelinde yaptığı yollarda Avrupa’nın gelişmiş ülkelerindeki tekniği uyguluyor. Yapılan yolların zeminine 20 santimetre kalınlığında demirli beton dökülüyor. Beton zeminin üzerine de asfalt ve parke taşı döşeniyor. Yol yapımında uygulanan bu sistemle yollarda kayma, deforme, bozulma olmadığı gibi uzun yıllar sorunsuz olarak hizmet veriyor.

“Uzun vadede çok daha ekonomik”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yeni yapılan cadde ve sokakların zeminine ilk önce 20 cm kalınlığında demirli beton atıldığını belirterek şunları söyledi; “Avrupa’nın gelişmiş kentlerinde uygulanan bu sistemi kullanarak yaptığımız yollar 30 – 40 yıl boyunca halkımıza hizmet verebilecek standarttadır. Türkiye’de bu sistem maliyeti yüksek olduğu için tercih edilmiyor ve yapılan yolların ömrü de 2 yada 3 sene oluyor. Ancak uzun vadeli düşünüldüğünde daha ekonomik olduğu da bir gerçek. Asfalt tekniği, alt yapısı, yürüyüş yolları ve aydınlatmasıyla Büyükçekmece’mize yakışan, modern bir kent anlayışıyla Avrupa standartlarında caddeler kazandırmaya devam edeceğiz.”

Yeni sistemle yapılan cadde ve sokaklar

Büyükçekmece Belediyesi’nin demirli beton üzerine yol yapım tekniğini ile yaptığı cadde ve sokakların bazıları şunlar: Pınartepe Mahallesi ile Atatürk Mahallesi’ni birbirinden ayıran Barbaros 1 Caddesi, Tepecik Atatürk Caddesi, Pınartepe Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı Vista Blokları, Çakmaklı Mahallesi Harbiye Caddesi, Atatürk Mahallesi Kolej Sokak, Dizdariye Mahallesi Aydın 2 Sokak, Sadık Bey Sokak ve Teyyareci Teyfik Sokak’ta

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa