SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ŞUBEYE GİTMEDEN YOKLAMA DÖNEMİ

Milli Savunma Bakanlığı, askerlik yoklaması ve sağlık muayenesi işlemlerinin askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatılabileceğini duyurdu. Bu uygulama 2 Kasım 2016 itibarıyla Manisa’da başlatılacak, sonrasında ise Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak

ŞUBEYE GİTMEDEN YOKLAMA DÖNEMİ
Bu haber 02 Kasım 2016 - 13:02 'de eklendi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son birkaç yıl içerisinde başlatılan çalışmalarla askerlerin sevk işlemleri, dövizli askerlik faaliyetleri, yurt dışı işçi ve yurt içi öğrenci erteleme işlemleri, askerlik durum belgelerinin verilmesi, yükümlü randevu faaliyetleri ile muhtaç asker aile yardımı işlemlerinin e-Devlet ve elektronik ortamda yürütülmeye devam edildiği belirtildi.

ASKERLİK ŞUBESİNE SADECE BİR KEZ GİDİLECEK

Açıklamada, bu hizmetlere ilave olarak Askeralma Genel Müdürlüğü (MSB), Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında geliştirilen iş birliği neticesinde ‘e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri’ projesinin başlatıldığı bildirildi.

Bu projeyle vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi için yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarının e-Devlet kapısı üzerinden doldurulması ve kayıtlı olduğu aile hekimine giderek yoklama işlemlerinin yapılabilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Ayrıca vatandaşların sağlık muayenelerini askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatarak bağlı oldukları aile hekimlerine gitmek suretiyle yaptırabileceği belirtilerek daha önce askerlik şubelerine iki kez giderek yapılan işlemlerin sadece alınan raporun teslimi için bir kez gidilerek tamamlanabileceği ifade edildi.

ÖNCE MANİSA’DA UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığı ile yapılan koordine neticesinde projenin pilot uygulamasına Manisa’da 2 Kasım 2016’dan itibaren başlandığı ve söz konusu projenin yürütülmesi amacıyla Manisa il ve ilçelerinden 222 hekime bilgilendirme eğitimi verildiği kaydedildi. Şubat 2017’den itibaren de ‘e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri’ projesinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA