SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

TANIL’DAN VELİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Uzman Psikolog Ezgi Tanıl Küçükçekmeceli ebeveynlere etkili ders çalışma yöntemlerini anlattı.

TANIL’DAN VELİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI
Bu haber 14 Şubat 2018 - 12:46 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Kaya Sebati Tuncay İlkokulu’nda Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği okul söyleşine katılan Tanıl,  anne ve babalara çocukların ders çalışması konusunda önemli bilgiler verdi.

“ÇOCUĞUN DERS ÇALIŞMAMA NEDENLERİNİ ARAŞTIRIN”

Çocukların ders çalışmadığı zaman anne ve babaların bunun altındaki nedenleri araştırması gerektiğini kaydeden Tanıl, bunun altında kaygı, stres gibi psikolojik ya da çocuğun yapısıyla alakalı bilişsel sebepler olabileceğini kaydetti. Uzman Psikolog Ezgi Tanıl, “Çocuk yeteri kadar oyun oynamadıysa ya da ailesiyle yeterli vakit geçiremiyorsa ders çalışmak yerine oyun oynamak ya da ailesiyle birlikte olmak ister. Bu nedenle ders yaptırmadan önce çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılamak gerekir” dedi.

DERS ÇALIŞMAYAN ÇOCUĞA DSA YÖNTEMİ

Verimli ders çalışmanın saatlerce ders yapmak olmadığını da sözlerine ekleyen Tanıl, “Verimli ders çalışmak, en az zamanla çalışarak en çok verimi almaktır” diye konuştu. Çocukların ders çalışmak istemediği zamanlarda velilere DSA yöntemini öneren Tanıl, bunu duygu (çocuğa onun duygusunu anladığınızı belirtmek) , sınır (ders çalışmayla alakalı sınır koymak) ve alternatif (ders çalıştıktan sonra ona yapacağı alternatif bir şeyler sunmak) olarak açıkladı.

ÇOCUĞUNUZ KİTAP OKUSUN İSTİYORSANIZ…

Günümüzde anne ve babaların çocuklarının sorumluluğunu çok fazla üstlendiğini de kaydeden Tanıl, çocuklara kendi sorumluluklarını almaları için fırsat verilmesi gerektiğini ifade etti. ‘Ödevini yapmazsan yarın öğretmenine karşı mahcup olursun’ gibi bir yaklaşımın doğru olduğunu belirten Tanıl, çocuklara kitap okumanın sevdirilmesi için ise, onun bir ödev gibi gösterilmemesi gerektiğini aksine eğlenceli bir aktivite olmasını söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA