SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

TARİHE IŞIK TUTULUYOR

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün talimatları doğrultusunda 6 sene önce restore edilen tarihi hamam otantik atmosferiyle çok sayıda kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 

TARİHE IŞIK TUTULUYOR
Bu haber 20 Aralık 2016 - 10:18 'de eklendi.

Büyükçekmece’nin merkezindeki ‘Eski Hamam Sanat Evi’ adı verilen tarihi yapıda “Arkeoloji ve Sanat Tarihi” adlı söyleşi gerçekleştiren Ferahnur Güven Mertel, arkeolojinin bir bilim dalı olduğunu belirterek farklı kültürleri öğrenmede büyük rol üstlendiğini belirtti.

“Tarihe ışık tutuluyor”

Arkeolojide iki türlü kazı yöntemi olduğunu belirten Mertel, bunlardan bir tanesinin toprak altındaki kalıntıları kurtarmak için yapıldığını bir diğerinin ise bilimsel çalışmalar için yapıldığını söyledi. Kazı çalışmalarının sadece yaz aylarında yapıldığını söyleyen Mertel, topraktan çıkan kazıların ‘kazı evine’ götürülerek temizleme çalışmaları yapıldığını aynı zamanda kırık olan kazıların da temizlendikten sonra yapboz gibi birleştirilerek bir bütün haline getirilip tarihe ışık tutulduğunu belirtti. Etkinliğe katılan Sinanoba Mahalle Muhtarı Zeynep Gündüz Akkan, söyleşinin sonunda Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Eğitmeni Ferahnur Güven Mertel’e teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA