SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

TİROİD HASTALARI DİKKAT!

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Ertuğrul Gür, Küçükçekmece Belediyesi’nin Avrupa Şafak Hastanesi katkılarıyla düzenlediği ‘Tiroid Hastalıkları’ konulu söyleşide, Küçükçekmecelilerle bir araya geldi.

TİROİD HASTALARI DİKKAT!
Bu haber 12 Kasım 2016 - 11:36 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, Dr. Gür katılımcılara tiroid hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Hormonların metabolizma, kalp atımı, kan basıncı, beyin fonksiyonları, kilo, sindirim sistemi, ürogenital sistem üzerinde etkili olduğunu ifade eden Gür, tiroid hastalığının tiroid bezlerinin yapısı ve çalışması bozulduğunda ortaya çıktığını dile getirdi.

Op. Dr. Gür, tiroid hastalıklarının fizik muayene, kan tetkikleri, radyoloji, sintigrafi ve biyopsi ile teşhis edildiğini söyleyerek, ultrason olmadan guatr teşhisi konamayacağını belirtti.

TİROİD HASTALIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ 

Tiroid kanserlerinin genel olarak çok saldırgan ve ölümcül kanserler olmayıp tiroid kanserine bağlı ölüm oranları son derece düşük olduğunu söyleyen Gür, tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı:
“Tiroid hastalıklarında ilaç tedavisi, cerrahi ve radyoizotop yöntemlerini kullanıyoruz. Tiroidin çalışması ile ilgili bir problem söz konusuysa ilaç tedavisi, tiroidin yapısı ile ilgili bir sorun varsa cerrahi yöntem kullanılır. Radyoizotop ise zehirli guatrlarda ömür boyu ilaç kullanımının yan etkilerinden dolayı tercih edilir. İzotop ile doku öldürülür.”

Uzman Doktor Gür, hashimoto tiroiditinin ise belirli bir sebebi olmadığını söyleyerek, normal bir tiroid hastalığına göre daha fazla kanser riski taşıdığını fakat bunun illaki kansere dönüşür anlamına gelmediğini ifade etti. Söyleşi sonunda katılımcılara ücretsiz check-up hediye edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA