SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

TÜRK DOKTORUN BÜYÜK BAŞARISI

Gazze’de İsrail Askerleri tarafından Sniper ile Bacağından Vurulan 16 Yaşında Barış için Yürüyen Meryem’in Bacağını Türk Hekimi Kurtardı…

TÜRK DOKTORUN BÜYÜK BAŞARISI
Bu haber 25 Temmuz 2018 - 12:51 'de eklendi.

Filistin’deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında İsrail askerleri tarafından ayağından vurulan 16 yaşındaki yetim kız Meryem Ebu-Matar, İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi. Filistinliler, Toprak Günü’nün 42’nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenlemektedir.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açmaktadır. Gazze sınırında gösterilerde pek çok Filistinli şehit oldu, binlerce gösterici yaralandı, ve onlarca insan hayatını kaybetti. Bu yaralananlardan bir tanesi de Gazze’nin Refah ilçesinde yaşamını sürdüren 16 yaşındaki yetim kız Meryem Ebu-Matar. (Mariam Abumattar) dır.

“Eğer bir gün daha gecikseydi…”

Babasını 3 yaşında kaybeden ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamında Gazze’de desteklediği Meryem Ebu-Matar, gösterilerin ilk gününde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda ayağından yaralandı. Elinde hiçbir silah ya da kesici delici alet bulunmadığı halde vurulan Ebu-Matar’ın ilk tedavisi Gazze’de gerçekleştirildi fakat buradaki tedavinin yetersiz kalması sonucunda Türkiye’ye sevk edildi.

İHH’nın girişimleriyle ailesiyle birlikte İstanbul’a getirilen Ebu-Matar, Atatürk Havalimanı’ndan ambulans ile alınarak özel bir hastanede tedavisine devam edildi. Alanında uzman doktorlar tarafından acil olarak ameliyata alınan Ebu-Matar için yetkililer, “Eğer bir gün daha gecikme yaşansaydı, Gazzeli yetim kızımız ayağını kaybedecekti” diyor. Yaklaşık 7 saat boyunca ameliyatta kalan Meryem Ebu-Matar’ın sağlık durumu şimdilerde ise iyiye gidiyor. Ebu Matar’ın tedavisi İHH Yurt İçi Acil Yardım Birimi’nce yürütülüyor.

Meryem’in doktoru Mehmet Veli Karaaltın; ‘’Hastamız bize geldiğinde bacağının dizden altını kaybetmek üzereydi. Bacağına saplanan kurşun, içeride ayrıca patladığından dolayı tüm diz altından ayağı besleyen damarları parçalamıştı. Tek bir damar kalmıştı ayağı besleyen ve o da, ödem ve travmadan dolayı oldukça zarar görmüştü. Ayak kangrene gidiyordu. 13’ün üstünde ameliyat gerçekleştirdik. Sırtından canlı doku ve kas nakli yaptık, damarı onardık. 4 kez rejeneratif tedavi ile kök hücre uygulaması sayesinde parmaklarını da tekrar canlandırarak kesilmekten kurtardık. Meryem’ e Türk doktorları olarak kucak açtık ve çocuğumuzu kurtardık. Artık ayağının üzerine basabiliyor ve ileride de hayaline kavuşacak ve yürüyebilecek.’’ dedi.

Ebu-Matar, İsrailli askerler tarafından vurulmadan önce Gazze’de hafızlık eğitimi alıyordu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA