SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

ÜNLÜ OZAN ANILDI

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, merhum Türk halk müziği sanatçısı büyük ozan Ali Ekber Çiçek anıldı.

ÜNLÜ OZAN ANILDI
Bu haber 24 Şubat 2017 - 21:42 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Başak İkiz’in sunumu ve Ali Ekber Çiçek’in ‘evlatlarım’ dediği halk müziği sanatçıları Zafer Gündoğdu ve Aysun Gültekin’in katılımıyla gerçekleşen programda, ünlü sanatçı türkü ve deyişleriyle ölümsüzleşti. Merhum sanatçının kızı Ebru Çiçek’in de katıldığı programda Çiçek, duygusal anlar yaşadı.

“BUGÜN ‘HAYDAR HAYDAR’I KİMSENİN YAZMA ŞANSI YOKTUR”

Programda sanatçılara 4 kişilik orkestra eşlik etti. Ali Ekber Çiçek’le çalışma fırsatı bulan Zafer Gündoğdu merhum sanatçıyı şu sözlerle anlattı:
“O, Alevi, Bektaşi deyişlerini Türkiye’ye ilk duyuran isimdi. 5 yaşında Cem ibadetinde sazı eline vermişler. Sazını mürşidi bilirdi. Hayatı boyunca yaptığı tüm deyişler insan- ı kamil olmaya yönelik.  Kendisini ilk olarak Muzaffer Sarısözen fark etmiştir. Deyiş ve türküleri Anadolu’nun onunla kimlik bulmuş hali. Bağlamasında tek notaya vursun, Ali Ekber Çiçek olduğu anlaşılır. ‘Haydar Haydar’ isimli eseri, bir başyapıttır. Bugün herhangi bir bestecinin oturup ‘Haydar Haydar’ı yazma şansı yoktur. İlmik, ilmik işlenmiş bir eserdir. Bu şekilde eser vermesinin sebebi Hak aşığı olmasıdır.”

“VEFA GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

TRT sanatçısı Aysun Gültekin’de Ali Ekber Çiçek’in “Yine mi Gurbetten Haber Var. Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma, Sabahtan Uğradım Ben Bir Fidana, İzzetli Hikmetli Bilirim Seni” gibi sevilen türkü ve deyişlerini seslendirdi.

Programda babasının türküsünü seslendiren ve gözyaşlarına engel olamayan Ebru Çiçek “Babam Zafer Gündoğdu ve Aysun Gültekin’e ‘evlatlarım’  derdi. Beni mutlu eden şey babamı benim kadar seven sizlerin olması. İyi ki varsınız. Programı düzenleyen vefa gösteren herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA