SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

USTALAR ATÖLYE SÖYEŞİLERİ

Küçükçekmece Belediyesi’nin ”Ustalarla Atölye Söyleşileri ” kapsamında düzenlediği programda, minyatürde üslup konuşuldu. 

USTALAR ATÖLYE SÖYEŞİLERİ
Bu haber 03 Aralık 2016 - 14:20 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde gerçekleşen programda, Yrd.Doç.Dr. İnci Ayan Birol ve öğretim görevlisi Taner Alakuş sanatta var olan üslup kavramlarını dinleyicilerle paylaştı.

”ESER SAHİBİNE EN BERRAK AYNADIR”

Konuşmasına Hz. Mevlana’nın ” Güzel birdir. Sen aynaları çoğaltırsan, güzeller de çoğalır” sözüyle başlayan  Yrd.Doç.Dr. İnci Ayan Birol, ” Sanata müşteri olanların hedefi, tek ve mutlak olan o güzeli bulmak, onda gördüğü ahengi, uyumu, ihtişamı eserlerinde anlatmaktır. Çünkü eser, sahibine en berrak aynadır. Duygular anlatılmaz, ancak hissedilir. Sanat ise, hissettiğini muhatabına hissettirmektir. O halde sanat eserleri, seyircinin sadece gözüne değil, gönlüne hitap etmelidir. Sanatkar, gönüller arasında bu iletişimi, bu mana akışını sağladığı nispette başarılıdır. Bunun sırrı ise, eserinde kalbi ve samimi olmaktır” dedi.

“AŞKIN DİLİ SANATTIR’’

Sanatın güzelliklerinden bahseden Birol, “Her güzel bilinmek ve sevilmek için vardır. Güzelin varlığından maksat aşktır. Aşkın dili ise sanattır. Aşksız sanat avunmaktan ibarettir. Bildiğiniz gibi, atalarımız da aşk olmayınca meşk olmaz demişlerdir. Ayrıca sanat evrenseldir. Fakat sanatkârın mensup olduğu bir millet içinde yetiştiği bir kültür, hayatını şekillendiren gelenekleri vardır. Kimliğini oluşturan bu özellikler eserine mutlaka yansır” diye konuştu.

 “HER SANATÇININ ÜSLUBU PARMAK İZİDİR”

Sanatçıların üsluplarını anlatan Öğretim görevlisi Taner Alakuş ise “Eğer yeteri donanımı sağlarsanız kendinizi her yönden beslerseniz her şekilde kendinizi besledikten sonra artık parmak izi gibi üslubunuz ortaya çıkmaya başlar. Her sanatçının üslubu parmak izidir. Bir esere baktığınızda kime ait olduğunu hissedebilirsiniz. Bir sanatçının üslubunu oluşturabilmesi için bir kaç yol vardır.  Bunlar, sanatçının yapış yolu ve tarzı, ifade şekli ve usulüdür. Sanat eserlerinde insan düşünüşlerine, duygularına, hayallerine ve heyecanlarına biçim verir. Yani ben bir sanat eseri ortaya çıkarıyorsam bu sanat eserinde duygu, düşünce, hayal ve heyecanımı bir biçime sokuyorum ve sanatseverlere sunuyorum” dedi.

Söyleşi sonunda ise Geleneksel Sanatlar Akademisi Müdürü Hakan Dağlı konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA