SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

UYSAL: BAŞKAN OLDUĞUM SÜRECE KİMSE TABELA DİKEMEZ

Ak Parti Büyükçekmece Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal Büyükçekmece gündemini değerlendirdi. Yerel basınla sabah kahvaltısında buluşan Uysal, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü eleştirdi.

UYSAL: BAŞKAN OLDUĞUM SÜRECE KİMSE TABELA DİKEMEZ
Bu haber 30 Ocak 2019 - 20:57 'de eklendi.

Bölge gündemini uzun bir süre meşgul eden tabela krizine bir açıklamada Mevlut Uysal’dan geldi. Ben başkan olduğum sürece kimse tabela dikemez diyen Uysal; ‘Herkes istediği tabelayı istediği yere dikemez. Kim yaparsa kaldırırım. Şehir estetiğine de ayrkırı. Her ilçenin girişinde böyle bir tabela olduğunu düşünün? İstanbul’un o hali… Bahçelievler’e hoş geldiniz, Bağcılar’a hoş geldiniz… İstanbul’un görüntüsü için hoş değil. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Bahçeşehir’de mevsimlik çiçeklerle Başakşehir Belediyesi’nin logosunu yaptık. Sınırların olduğunu insanlar fark etti. Esenler Belediyesi de bitkilerle adını yazdı. Bunlar gayet şık. Bir müddet sonra belki bunlara da ihtiyaç yok. Dünyada metropol şehirlere baktığınızda çok ayıran bir şey yok. Nihayetinde öz İstanbul. Bu konuda kanaatim, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Büyükçekmece’ye değil başka bir ilçeye de gitsem yıktırırım. Seçilirsem de bu şekilde bir tabela olmayacak. Büyükşehir’de de böyle bir durum olmaması için her zaman bunu savunacağım’ dedi.

METRO VE METROBÜS GELECEK

Büyükçekmece’ye metro ve metrobüs getireceği vaadinde bulunan Mevlüt Uysal; ‘Banliyö hattı şubat ayı gibi açılacak. Metrobüsün şu anda kapasitesi 650 bin kişi. Ama bugün metrobüse binen insan sayısı 950 bin kişi. Banliyö hattı devreye girdiği zaman metrobüs hattını uzatma şansımızda olacak. Biz buraya hem Metroyu hem de Metrobüsü getireceğiz. Hazırlıklarımızı yapmıştık. Ağustos ayındaki dolar kuru ve ekonomik saldırı olmasaydı ihaleye çıkacaktık. Tüyap’a kadar gelen Yenikapı – Beylikdüzü Metrosu var. Büyükçekmece’ye bu hattımızı uzatma konusunda o proje üzerine çalışıyoruz. TÜYAP’ın olduğu bölge zemin olarak kaygan olan bir yer. Bu problemi aşmak içinde iki tane formülümüz var. Bu hattı ya havadan getireceğiz ya da biraz daha genişletip göl kenarından dolaştıracağız. Bu iki ihtimal üzerine de arkadaşlarım çalışıyor. Yenikapı Beylikdüzü Metro Hattı artık Yenikapı – Büyükçekmece Metro Hattı olacak” dedi.

ÇÖP İSTASYONU KRİZİ

Büyükçekmece Belediyesi bize bir yazı göndermiş. Büyükçekmece Belediyesi antetli kağıdı ile ama imza yok. Hasan bey diyor ki benim haberim yok. Bize gelen yazıda iki yer önerilmiş bu önerilen iki yerden birine de projeyi yapalım dedik. Hasan Bey’le o dönem konuştuk. Görüşülsün arkadaşlar gereğini yapsın, dedim. Ne zamanki benim adaylığım gündeme geldi; Büyükçekmece Çöp Aktarma İstasyonu’yla ilgili gelip de TÜYAP’ın önüne kasıtlı bir şekilde o kadar güzel bir yere istasyon yapan biri nasıl gelip de aday olur denildi. İBB olarak Büyükçekmece’de  müteahhitlerin topladığı çöplerini alacağım. Müteahhitlerin nerede derse oradan alırız. Derse ki Çatalca’da teslim ediyorum, gider Çatalca’da alırız. Almasın, gidip biz dökeriz denilirse,  gider o şekilde yaparlar. İlla aktarma istasyonu yapacağız diye bir durum yok. Amacımız ilçe belediyesinin müteahhidinin işini kolaylaştırmak. İstasyon yapılmalı mı evet yapılmalı. Hasan Bey, belediye başkanı yalan söylüyor, diyor. Büyükçekmece’nin değil de Esenyurt’un ya da Beylikdüzü’nün çöpünü mü alacak diyor, burada. İkincisi antetli bir yazı var. Büyükşehir’in ekibi sahtekarlık yapıp yazı mı uydurdu. Yazı burada. Diyelim ki her dediği doğru. Bize bir yer önersin, gidip oraya yapalım. Hasan bey işi siyasete döküyor. Taşra siyaseti yapmasın. Hepimiz İstanbulluyuz.”

İBB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün “İBB TÜYAP fuar merkezinin yakınına çöp aktarma merkezi kuruyor” iddiasına istinaden;

İBB, verimli atık toplama, ekonomik yakıt tüketimi, atık taşıma maliyetini minimize etmek ve trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla Büyükçekmece’de aktarma istasyonu kurmayı ilçe belediyesi ile birlikte planlamıştır.

Aktarma istasyon alanı ile ilgili;
İBB meclisi’nin haziran ayı oturumunda Büyükçekmece Çakmaklı Mahallesi 150 ada 1 parsel’de katı atık aktarma istasyonu için plan tadilatı kararı alınmıştır.

Ancak daha sonra, Büyükçekmece Belediyesi alternatif alan olarak Çakmaklı Mahallesi 149 ada 27 parseldeki 18.500 m2’lik alana katı atık aktarma istasyonu yapılmasını teklif etmiştir.

Dolayısıyla; Büyükçekmece Belediye Başkanı, Büyükçekmece Belediyesi tarafından önerilen alana itiraz etmektedir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA