SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZAYI ATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişiklik kanununu onayladı. 60 günlük süreç sonunda referandumun 16 Nisan tarihinde yapılması bekleniyor.

VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZAYI ATTI
Bu haber 10 Şubat 2017 - 13:05 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini” içeren 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Kanun halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderildi. Cumhurbaşkanı’nın onayının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından referandum için 60 günlük süreç başlayacak. 60 günün bitiminin ilk pazar günü referanduma gidilecek. Bu durumda referandum için takvim 16 Nisan’ı işaret ediyor. AK Parti kanadından gelen açıklamalar da bu yöndeydi.

Referandum tarihine Yüksek Seçim Kurulu karar verecek. Söz konusu değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu’nda 339 oyla kabul edilerek 2 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı’na sunulmuştu.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasa değişiklik kanununu onaylamasıyla birlikte bundan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulundadır. Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen 16 Nisan tarihini uygun görerek 60 gün içinde seçim yapılmasıyla ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecektir” diye konuştu.

SEÇİLME YAŞI 18’E İNECEK

Kanunla milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten, 18’e indirilecek.

İKİ SEÇİM AYNI GÜNDE

TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.
Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA