SON DAKİKA

Merkez Siyaset
Yeni Sayfa 1

YENİDEN HAYAT VERDİ

Atatürkçü kimliği ile tanınan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün İngiltere’de yapılan ve 1928 yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen 70 yıllık gramofonu yeniden çalışır duruma getirtti. 

YENİDEN HAYAT VERDİ
Bu haber 08 Kasım 2016 - 12:01 'de eklendi.
A101 Aktüel Kataloğu

Geçtiğimiz günlerde bazı açılışlara katılmak üzere Yalova’ya giden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, ‘Yürüyen Köşk’e götürdü. Atatürk’ün Yalova’da bulunduğu zamanlarda kaldığı köşkteki gramofonu gören Başkan Akgün, çalışmadığını öğrenince gramofonu İstanbul’da Mehmet Öztekin’in tamir edebileceğini söyledi. Öztekin ile temasa geçilerek, gramofon İstanbul’a gönderildi. 3 gün süren bakım ve onarımın ardından 1928 yılında İngiltere’de Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmek üzere yapılan gramofon 70 yıllık sessizliğine son vererek yeniden çalışır hale geldi.

 “Atatürk’e minnet borcumuz var”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir minnet borcu olduğunun altını çizerek; “Atatürk’ün sadece ilke ve devrimlerini değil ona ait olan her şeyi koruyup, yaşatmak ve anısını canlı tutmak zorundayız. Yalova’da Atatürk’ün “Yürüyen Köşkü”nü gezerken Belediye Başkanımız Vefa Salman’dan Atatürk’ün gramofonunun 70 yıldır çalışmadığını öğrendim. Dünyanın sayılı gramofon ustalarından Mehmet Öztekin ile irtibat kurduk. Gramofonu 3 gün içinde tamir edip teslim etti. Atatürk’ün gramofonun yeniden çalışıyor olması anlamlı ve mutluluk verici” diye konuştu.

 Salman’dan Akgün’e teşekkür

 Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’e katkılarından dolayı teşekkür eden Başkan Salman, “Yaklaşık 70 yıldır Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yürüyen Köşk’te bulunan gramofonu çalışmıyordu. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ü Yürüyen Köşk’te gezdirirken gramofonun çalışmadığını söyledim. Kendisi de bunun çalışmasının daha anlamlı olacağını, ülkemizde İstanbul’da sadece bir gramofon ustasının bulunduğunu belirtti. Gramofonu oraya gönderdi. Mehmet Öztekin, 3 günde tamir etti. Başkan Akgün’e çok teşekkür ediyorum. Mehmet ustamızın da ellerine, emeğine sağlık” dedi.                         

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA